Yatırım yapmaya başla!

İş Dünyasının En Büyük Sorunu Enflasyon!

Gündemi ve ekonomideki büyümeyi değerlendiren TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, iş dünyası için enflasyon sorununun döviz kurları ve faizden de önce geldiğini söyledi.
İş Dünyasının En Büyük Sorunu Enflasyon!

Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, ekonomi ve gündeme dair yaptığı değerlendirmede iş dünyasını en çok zorlayan faktörlerden bahsetti. Yüksek maliyet, döviz kurları, faiz oranları gibi durumların ötesinde, en büyük problemin yüksek enflasyon rakamları olduğunu söyledi.

İş dünyası için döviz kuru ve faiz seviyesinden de öte, yüksek enflasyon rakamları en büyük sorun!

Bilecik tarafından yapılan yoruma göre; faizlerin yüksek olması yatırımcıların iştahını elbette azaltıyor. Öte yandan döviz kurları halen yüksek seviyelerde seyrediyor. Özellikle son günlerde ABD’li rahip Brunson davası hakkında yaşanan gelişmeler doların Türk lirası karşısında güçlü bir seyir izlemesine neden oluyor. Fakat tüm bunların da ötesinde, iş dünyası için en büyük sorunun enflasyon olduğu vurgulanıyor.

Ekonomide daha dengeli bir büyümeye ihtiyacımız olduğunu söyleyen Bilecik, vergi reformu konusuna da değindi.

Vergisel düzenlememizin bir miktar karışık olduğunu düşünen TÜSİAD Başkanı, kökten bir vergi reformu çalışması ile daha sade ve basit bir modelin yapılması gerektiğini dile getirdi. Bu konuda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile toplantı düzenlediklerini ve olumlu mesajlar aldıklarını söyledi.

2018 yılı için büyüme oranının %4’ün altına inmeyeceği öngörülüyor.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin en önemli özelliğinin hız olacağını söyleyen Bilecek, bu yıl sonu için büyüme rakamlarından umutlu olduklarını söyledi. Yeniden enflasyon konusuna dönecek olursak, dün yayınlanan TCMB enflasyon raporuna göre; bu yıl sonunda %13,4, 2019 sonunda %9,3 seviyesinde olacağı tahmin edildi. Bu seviyenin ardından ise %5 civarında istikrar kazanılacağı öngörülüyor.

Dün yapılan elektrik ve doğal gaz zammının enflasyona etkisinin 35-40 baz puan olması bekleniyor.

Elektrik üretimi için kullanılan doğal gaza dün %9-14 arasında zam yapıldığı bildirildi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK) açıklanan zam oranı, 1 Ağustos’tan itibaren geçerli olacak. Ekonomistler elektrik fiyatlarının tüketici sepetinde yaklaşık %2,4, doğal gazın %1,5 oranında ağırlığı bulunduğunu belirtiyor. Bu doğrultuda yapılan hesaplamalara göre; söz konusu zamların enflasyona etkisinin 35 – 40 baz puan aralığında olması tahmin ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum