Yatırım yapmaya başla!

İş Dünyasında Yedek Plan İşe Yarar mı?

İş Dünyasında Yedek Plan İşe Yarar mı?

İş dünyasında kariyer yönetim uzmanlarının vazgeçilmez bir önerisi vardır; her zaman B planınız olsun! Karşılaşabileceğiniz her duruma hazırlıklı olmak için yedek planınız olması gerektiği söylenir ve hatta üçüncü bir planın olması da hayat kurtarır sözleri kullanılır. İşinizden mutlu olmamanız, beklediğiniz terfi veya zammı alamamanız gibi durumlara karşı, hazırlıklı olmanız açısından yedek plan yapmanız gerektiği söylenir. Peki, gerçekten bu yedek planlar işe yarıyor mu?

Yedek planınız olduğu zaman, mevcut işinizde karşılaştığınız sorunlara çözüm bulmanız pek mümkün değil. Çünkü bir problemle karşılaştığınız zaman mücadele gücüne ihtiyacınız vardır. Ama yedek plan demek, farklı bir yol denemek demektir. Bu nedenle de mücadele etmeden diğer plana geçmek isteyeceksiniz. Mücadele gücü, istek ve motivasyonunuz tam olduğu zaman elde edilir. Terfi veya zammı kaçırdığınız zaman işi bırakmayı düşünmek ise ileride daha büyük sorumluluklar aldığınızda kaçma isteğinizi tetikleyebilir.

Birçok işverenin, terfi ettirmeyi düşündüğü yöneticilere zorluk çıkarmasının, onların dayanma gücünü test etmek için olduğu bir gerçektir. Sonuçta yöneticilik konumuna geldikleri zaman zorluklarla mücadele etmek, şirkete olan bağlılığın göstergesidir. Bunu yönetici olmak için bir sınav olarak da görebilirsiniz. Ama bu yöneticilerin bir B planları olursa, muhtemelen kolaya kaçacaklar ve terfi etmeyi başaramayacaklardır. Sorunları çözmek için bir yedek plana değil mücadele gücüne ihtiyacınız vardır.

Yedek planlarla ilgili bilmeniz gereken bir nokta ise planların sizi beklemeyeceğidir. Sonuç olarak yaptığınız plan, yapılan süreci kapsar ve aradan zaman geçtiğinde geçerliliğini kaybedebilir. Size teklif edilen bir işi düşünün; sizi plan değiştirene kadar beklemeyeceklerdir. Bu durumda da yedek planınız tamamen boş umutlardan oluşan bir bulut olacaktır.

B planına güvenerek hareket edemezsiniz. Aynı zamanda yedek planınıza güvenerek iş değiştirmeyi düşünüyorsanız, diğer işyeri ile anlaşmanızı imzalamadan mevcut işinizi bırakmamalısınız. Sonuçta daha ileriyi düşünecek olursanız; daha iyisini bulduğu zaman yeni işyeriniz de size aynı şeyi yapabilir ve sizi ikinci plana atabilir. Ayrıca yedek planlar, bir iş için yeterince istekli olmadığınız izlenimi de yaratabilir. İsteksiz görünmek ise iş görüşmesinde reddedilmenizin nedenleri arasında yer almaktadır.

Mücadele edemiyor ve sorunları çözemiyorsanız da yol ayrımına geldiniz demektir. Bu aşamada ise yedek plan üzerinden hareket etmek yerine iş değiştirmeye yönelik çalışmanızı asıl plan üzerinden uygulamaya başlamalısınız. Tüm enerjinizi iş aramaya ayırmalı ve kısa sürede kendinize yeni bir iş bularak mevcut işinizden ayrılmalısınız. İş arama sürecinizi daha iyiyi bulmak için uzatmamalısınız. İyinin, her zaman daha iyisi olacağını aklınızdan çıkarmamalısınız. Ayrıca bu şekilde ilerleyemeyeceğinizi de bilmelisiniz. İş hayatında ilerleyememenizin nedenleri için buraya tıklayın.

Halihazır işinizde iyiye gitmeyen şeylerden dolayı işsiz kalacağınızdan korkuyor olabilirsiniz. Aynı zamanda daha iyisini hak ettiğinizi de düşünebilirsiniz. Bu duruma da kariyer planı yapmak yerine vaktinizi ve enerjinizi kendinizi geliştirmek için kullanmalısınız. Kendinizi geliştirdiğiniz sürece problemleri daha kolay bir şekilde atlatabilirsiniz. Ayrıca kendinizi yalnızca iş becerisi edinerek geliştiremezsiniz. Kişisel yetkinliklerinizi de geliştirmeniz gerekiyor. Bu yetkinlikleri geliştirirken de sertifikalı eğitimler almaya gayret gösterin ve yaşınızı bunun için sorun etmeyin. İşinizi kaybedeceğinizi gösteren işaretler için tıklayın.

Kişisel yetkinliklerinizi geliştirmek, yedek plandan çok daha iyidir. Örneğin zor insanlarla çalışmak, sorunları yönetebilmek ve etkili bir iletişim kurabilmek, problemleri çözmeniz için size yardımcı olacaktır. İş kariyerinde karşılaşacağınız problemleri çözmek için geliştirmeniz gereken kişisel özelliklerinizi listeleyin ve yedek plan yerine bu konuya kafa yorun. Kendinizi geliştirdiğiniz sürece de güveniniz artacak ve bu güven sayesinde yedek planlara göre yaşamamayı öğreneceksiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum