Yatırım yapmaya başla!

İş Dünyasında Bir Arpa Boyu İlerleyememenin 6 Nedeni

İş Dünyasında Bir Arpa Boyu İlerleyememenin 6 Nedeni

İş dünyasında hakkettiğiniz karşılığı alamadığınızı mı düşünüyorsunuz? Bunun için başkalarını suçlamak yerine önce kendinize ve başarılarınıza bakmanız gerekiyor. Terfi alamamak, ücret artışı yaşamamak ve olduğunuz yerde saymak gibi nedenler öncelikle sizden kaynaklı olabilir. Belki kendinizi yeteri kadar ifade edemiyorsunuz, belki de çok iş yaptığınızı sanıyor; ama yapmıyorsunuzdur!

Zihninizde yarattığınız bazı engeller, iş hayatında yükselmenizi de önleyebilir. Genel olarak bir mantık vardır; “iş yıkmak!” Eğer becerikli bir insan olduğumuzu gösterdiğimiz zaman kullanılacağımızı ve hak ettiğimiz karşılığı alamayacağımızı düşünürüz. Oysaki bu düşünce oldukça yanlıştır ve siz o işi en iyi şekilde yaptığınız zaman mutlaka birileri tarafından keşfedilirsiniz. Bu kişi şu andaki işvereniniz olmasa bile çalışma şeklinizi beğenen bir başkası olabilir. Bu sayede de çok daha iyi bir konumda daha iyi bir maaşla çalışmaya başlayabilirsiniz. Ama zaten hak ettiğim değeri görmüyorum diyerek işi savsaklamanın, en büyük zararı size olacaktır.

Hak ettiğiniz maaşı almadığınızı ve konumunun yetersiz olduğunuzu düşünüyorsanız, yalnız değilsiniz. Çünkü bu konumda olan birçok kişi var. Ama öncelikle kendinizden ve yaptığınız işten emin olmalısınız. Aklınızda oluşturduğunuz duvarları yıkmalı ve kariyerinizi yavaşlatmaktan vazgeçmelisiniz. Sizi iş dünyasında ilerlemekten alıkoyan düşüncelere bu yazım aracılığıyla yer vermek istedim. İşte bu 6 düşünce:

İşimi İyi Yaptığım Sürece İstediğim Gibi Davranırım

İşimi İyi Yaptığım Sürece İstediğim Gibi DavranırımEğer bu düşünceye sahipseniz, bir an önce yanlış olduğunu öğrenmelisiniz. Bu eskiden geçerli bir söz olabilir; ama günümüzde geçerliliğini çoktan yitirdi. Günümüz iş koşullarına baktığımız zaman çeşitliliğin arttığını göreceksiniz ve hem işinizi iyi yapmanız hem de düzgün bir davranış şekline sahip olmanız gerekiyor. İşi siz kadar iyi yapan kişi sayısı çok fazla olabilir; ama sizin gibi düzgün, egosuz davranışlara sahip kişi sayısı o kadar çok değil. Farkınızı her zaman tavırlarınızla ortaya koymanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. İş yerinde “karın ağrısı” bir imaj çizmeye devam ederseniz, yakın bir zamanda işten çıkarılma olasılığınız yükseleceği gibi yükselme ihtimalinizi de ortadan kaldırırsınız.

Ofiste Sevilirsem Beni İdare Ederler

Ofiste Sevilirsem Beni İdare EderlerBöylesine bir düşünceye sahipseniz, iş hayatında başarıdan uzak bir kariyere sahip olursunuz. Herkes ekmek derdine düşmüşken, en yakın arkadaşınız bile sizi idare etmeyecektir. Ayrıca eden kişiler de bir süre sonra sizi sevmekten vazgeçecek ve kullanıldığı düşüncesiyle sizden nefret edecektir. İyi bir tutum ve performans, birbirinden ayrılmaz hale gelmiştir. Yani ofiste sevilmeniz, performansınıza direkt bağlıdır. Siz yatarken arkadaşlarınızın sizi idare etmesi, tahmin edersiniz ki pek mümkün değil.

Performansım Beni Anlatır

Performansım Beni AnlatırAnlaşılmayı beklemek yerine anlatmayı tercih edin. Yaptığını işi, çok iyi yapıyor olabilirsiniz; ama bunu göstermezseniz hak ettiğinizi düşündüğünüz takdiri alamazsınız. Hedeflerinizi aşmanız, sorunları çözmeniz iyi birer davranıştır. Ama sorunları yöneticiniz duymadan hallettiğiniz zaman, beklediğiniz teşekkür doğal olarak size gelmeyecektir. Yöneticinize rapor vermek iyi bir performans sergilediğinizin en iyi göstergesidir.

İşimi Yapsam Yeter

İşimi Yapsam YeterMemur zihniyeti, eskiden geçerli bir durumdu. Günümüzde geçerliliğini çoktan yitirdi. Hele ki öze sektörde çalışıyorsanız ve performansınıza göre değerlendiriliyorsanız, kendi işinizi yapmaktan daha çok şey yapmalısınız. Eğer takdir görmek, yükselmek ve daha fazla maaş istiyorsanız, bazı sorumlulukların altına girmekten de çekinmemelisiniz. Etliye sütlüye karışmadan, yalnızca kendi işinizi yaparak yükselmeyi bekleyemezsiniz. Sorumluluk alabileceğinizi yöneticilerinize kanıtlamak, sizi bir üst seviyeye çıkartmak için yeterli bir neden olabilir.

Çok Soru Sorarsam, Bilmiyormuş Gibi Görünürüm

Çok Soru Sorarsam, Bilmiyormuş Gibi Görünürümİş dünyasında yıkmanız gereken en önemli düşüncelerden birisi budur. Bilmediğiniz bir konu varsa kabullenmelisiniz. Unutmayın, bilmemek değil, öğrenmemek ayıptır! İyi yöneticiler genellikle soru sormanızı isterler. Soru sormadığınız zaman işi anlamadığınızı, yalnızca verdikleri işi yapıp gerisiyle ilgilenmediğinizi düşünürler. Soru sormak, geliştiğinizin bir göstergesidir ve işinizi sorduğunuz zaman en iyi şekilde yapmaya başlarsınız. Aynı zamanda iş hayatında her bir hata, zaman ve para kaybı demektir. Yöneticilerse bu durumdan hiç hoşlanmazlar. Hata yapmak yerine soru sorarak öğrenmek sizi küçük düşürmez, yükseltir!

Yaptığım Hata Fark Edilmesin

Yaptığım Hata Fark EdilmesinHer çalışanın, hata yapabileceğini unutmamalısınız. Sıfır hata, iş hayatında pek de söz konusu değildir. Zaten hata yapmak değil; hatanın üstünü örtmek, kabul etmemek, görmezden gelmek, sorumluluğu kabul etmemektir. Bir hata yaptığınız zaman, bunu kabullenmeli ve üzerini örtmek yerine nasıl düzeltebileceğinizi konuşmalısınız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum