Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İş Dünyası Reform Paketini “Ayakları Yere Basan” Olarak Yorumladı

İş dünyası temsilcileri Bakan Albayrak’ın açıkladığı reform paketini; uygulanabilir, ayakları yere basan, ülke ekonomisinin içinde bulunduğu şartlara uygun bir şekilde hazırlanmış olduğu yorumunu yaptı.
İş Dünyası Reform Paketini “Ayakları Yere Basan” Olarak Yorumladı
Yorum

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bu sabah saat 11:00’de piyasaların merakla beklediği ekonomide reform paketini açıkladı.

Yapısal dönüşüm adımları altında açıkladığı paket içerisinde en önemli konunun finansal sektör olduğunu belirterek; adaletli vergi düzenlemesi, turizm gelirleri artışı, bankacılık sektörü bilançolarının güçlendirilmesi, küçükbaş hayvancılığın ve sera alanlarının artırılması gibi birçok konuda düzenleme yapılacağını anlattı. Reform paketine yönelik iş dünyasından gelen ilk yorumlar ise olumlu oldu.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran paket için “ayakları yere basan” ifadesini kullandı.

Yapısal dönüşüm paketini değerlendiren Baran, disiplin, dengelenme ve değişim olmak üzere üç ayak üzerine kurulan, uygulanabilir bir paket olduğunu söyledi. Ülke olarak üretim ve vergilendirmede reforma ihtiyacımız olduğunu dile getiren Baran, kurumlar vergisinin kademeli olarak düşürülecek olması kararından memnun olduğunu aktardı.

Dolaylı vergilerin azaltılıp, dolaysız vergilerin artırılması ve verginin tabana yayılmasının mükelleflerin gönüllü uyum seviyesini artıracağını ekledi. Kıdem tazminatı konusunun halihazırda ne işçiyi ne de işvereni memnun ettiğini söyleyen Baran, aynı zamanda mahkemelerdeki iş yükünün de artmasına sebep olduğunu anlattı.

Bu nedenle kıdem tazminatının bireysel emeklilik sistemine entegre edileceği adımının çok önemli bir gelişme olduğunu ifade etti. Tarımda Milli Birlik Projesi’nin açıklanacak olmasının da çok olumlu bir haber olduğunu belirten Baran, 2019 yılında hayata geçirilecek adımları içeren yapısal reform paketinin, ülke gerçekleri dikkate alınarak hazırlanmış olduğu yorumunu yaptı.

Bankacılık sisteminin güçlendirilmesi, kıdem tazminatı konusunun çözüme ulaştırılması, sanayinin yerlileştirilmesi, ihracat master programının devreye sokularak ihracat ağırlıklı büyümenin sağlanması, istihdama yönelik eğitim planlaması yapılması gibi adımları içeren paket için; “ayakları yere basan, uygulanabilir, etkili, yapısal sorunlara reçete içeren etkili bir pakettir. Yapısal dönüşüm adımları, ekonomimizi geliştirip, güçlendirecektir” değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç ise paket için reformist bir aklın yansıması gibi dikkat çekici bir yorumda bulundu.

Reel sektörün beklentilerini karşılayan, ekonominin temellerini güçlendiren bir paket olduğunu söyleyen Avdagiç, en önemli adım olan reform başlıklarının belirlendiğini aktardı. Bundan sonra kararlı ve etkin bir şekilde bu başlıkları hayata geçirmemiz gerektiğini, bunun için de özek sektör ve ekonominin diğer tüm paydaşlarına görev düştüğünü dile getirdi.

Sunulan programın başta dışa bağımlılığı azaltmak olmak üzere temel sorunları ele alacağını ve çıtayı yükseltmek için bir fırsat olduğunu kaydetti. Enflasyonla mücadeleye yönelik tarımda milli birlik projesi, kurumlar vergisinin düşürülmesi ve ihracata yönelik adımların 2019 yılında dış yaklaşımlara prim vermeden hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Açıklanan reform paketinin ekonomiye ikinci bir ivme kazandırması açısından çok önemli olduğunu belirten Avdagiç, katma değer oluşturma, üretim artışı ve yenilikçi yaklaşımlar için teknolojinin üretilmesi gerektiğinin şart olduğunu ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu