Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İş Dünyası Büyüme Rakamlarını Memnuniyetle Karşıladı

İş dünyasının önde gelen temsilcileri, bugün açıklanan büyüme rakamlarını değerlendirdi. Ayrıntılar geliyor…
İş Dünyası Büyüme Rakamlarını Memnuniyetle Karşıladı
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün ikinci çeyrek büyüme rakamları açıklandı. Rapora göre ekonomi 2023’ün ikinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 3,8 oranında büyüme kaydetti. Gerçekleşen büyümeyle ilgili iş dünyasının temsilcileri değerlendirmede bulundu.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, rakamlara ilgili istikrarlı büyümeye devam ederek sanayi ve ihracatta yükseliş trendine girilmesi gerektiğini söyledi.

Son rakamların istikrarlı ve sürdürülebilir büyüme açısından oldukça pozitif bir tablo ortaya koyduğunu belirten Olpak, “Türkiye ekonomisi, 2023 yılının ilk yarısında küresel ve bölgesel zorluklara rağmen büyümesini sürdürmeyi başardı.” ifadelerini kullandı.

ABD, Çin ve Avrupa Birliği gibi küresel ekonominin lokomotifi olan bölgelerin zayıf büyüdüğüne atıfta bulunan Olpak, zor bir dönemde, bu umut verici büyüme performansı iş dünyası temsilcileri olarak memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Sanayideki üretimin daraldığını vurgulayan Olpak, “Bu veri de bize ev ödevlerimizin olduğunu gösteriyor.” açıklamasını yaptı.

GCM Yatırım Banner

ASKON: Rota Normalleşmeye Döndü

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın ise mevcut şartlarda beklediklerinin de ötesinde büyüyen bir Türkiye ekonomisi gördüklerini söyledi.

Sanayide görülen daralmanın devam ettiğini gördüklerini aktaran Aydın, “Sürdürülebilir sağlıklı büyüme açısından sanayicimizin cesaretlendirilerek yeniden üretime yönlendirilmesi gerekmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ekonomisinin genel seçimler sonrası ekonomik olarak rotasını normalleşmeye çevirdiğini söyleyen Aydın, üçüncü çeyrekte de turizm mevsiminin etkisiyle hizmet sektörünün büyüme katkısının yine yüksek olacağını belirtti.

Büyümede iç talepten dolayı tüketim malı ihracatında yüksek artış olduğuna vurgu yapan Aydın, “Sürdürülebilir büyüme açısından dıştan ziyade yerli üretime odaklanarak sağlıklı bir büyüme ekonomik çıkarlarımız açısından daha yerinde olacaktır.” açıklamasında bulundu.

Aydın bu nedenle sanayicilerin cesaretlendirilerek yeniden üretime odaklanması gerektiğini, bunun da finansmana erişim kaynaklarının açılmasıyla gerçekleşeceğini söyledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.