Yatırım yapmaya başla!

İş Dünyasından Reel Sektörün Zarar Görmemesi için 5 Adımlık Çözüm Önerisi

TÜSİAD ve TOBB, son günlerde içinde bulunduğumuz krizden reel sektörün en az zararla çıkması için alınması gereken tedbirleri 5 adımda sıraladı.
İş Dünyasından Reel Sektörün Zarar Görmemesi için 5 Adımlık Çözüm Önerisi

ABD’nin Türkiye’ye başlattığı vergi tarifesi ekonomik bir savaş haline dönüşürken, Almanya, İtalya, Rusya ve İngiltere başta olmak üzere birçok ülke desteğini esirgemiyor. Yurt içinde vatandaşlar hükümetin milli dayanışma çağrısı doğrultusunda ellerinden geleni yapıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yastık altındaki dolarları bozdurun isteği üzerine dün döviz bürolarında adeta kuyruk oluştu.

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) yaptıkları görüşmeler sonrasında, içinde bulunduğumuz krizden en az zararla çıkabilmemiz için 5 maddelik bir çözüm önerisi sundu.

TÜSİAD ve TOBB yaptıkları istişareler sonrasında, hükümetin açıkladığı ekonomik hedefler doğrultusunda iş dünyasının azimle destek olmaya kararlı olduğunu bildirdi.

Neredeyse tüm uzman ve ekonomistlerin ortak görüşü, son dönemde yaşadığımız finansal krizin ekonomik temellerle izah edilemiyor olması. Makroekonomik verilerin normale yakın bir düzeyde seyretmesine rağmen, döviz kurlarında çok kısa süre içerisinde yaşanan sert yükselişler piyasaları endişeye sokarken, milletin refahı için herkes elinden geleni yapmaya hazır olduğunu duyuruyor.

İş dünyası otoritelerinin ortak açıklamasında da; Türkiye ekonomisinin temellerinin sağlam olduğu ve bu süreçte reel sektörün üretim ve istihdam kapasitesinin zarar görmemesi adına tüm desteğin verilmeye hazır olduğu bildirildi.

İçinde bulunduğumuz sıkıntılı sürecin kalıcı hale gelmemesi için alınması gereken tedbirler 5 adımda sıralandı;

Birinci adım olarak Merkez Bankası’nın çalışmaları belirtildi. Dolar kurunun yeni haftada piyasaların açılmasıyla birlikte 7 lirayı geçmesi üzerine, Merkez Bankası piyasalara likidite sağlayacağını duyurdu. TÜSİAD ve TOBB’a göre; Merkez Bankası’nın dün atılan adıma benzer şekilde, kurun istikrara kavuşması için daha sıkı bir para politikasına geçmesi gerekiyor.

İkinci olarak; para politikasını destekleyecek tasarruf tedbirlerini içeren maliye politikasının en kısa sürede devreye sokulması öneriliyor. Bir diğer öneri ise enflasyonun kalıcı olarak düşürülmesi ve piyasaya güven verilmesi.

İş dünyasının tedbirleri arasında yer alan bir diğer konu en önemli ekonomik ortağımız olan Avrupa Birliği ile ilişkilerin yeniden olumlu hale getirilmesi. Son olarak ise günlerdir üzerinde konuştuğumuz ve piyasaları kasıp kavuran ABD ilişkileri. ABD ile olan ilişkilerimizin diplomasi yoluyla, en kısa sürede çözülmesi gerektiği belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum