Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İş Bankası Koronavirüsle Mücadeleye Destek Kapsamında KOBİ’lere Ek Limit Verecek

Müşterilerinin koronavirüs salgını sürecini mali açıdan en az hasarla atlatmasını isteyen İş Bankası, destek paketini açıkladı.
İş Bankası Koronavirüsle Mücadeleye Destek Kapsamında KOBİ’lere Ek Limit Verecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüsün ekonomik anlamda yarattığı etkilerin en az düzeyde hissedilmesi adına art arda tedbir paketleri açıklanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen hafta Çankaya’da yapılan Koronavirüsle Mücadele Eş Güdüm Toplantısı’nda alınan önlemleri duyurmuştu.

Bunlar içerisinde vergilerin ötelenmesi, KDV indirimleri, bankalara ek finansman olmak üzere birçok husus yer alıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise önümüzdeki 3 ay içerisinde piyasaya 50-60 milyar likidite sağlanacağını duyurdu.

Hükümetin aldığı bu tedbirlerin yanında bu sabah 3 kamu bankasının ardından İş Bankası’ndan da müşterilerine destek paketi açıklaması geldi.

İş Bankası Koronavirüs Nedeniyle Ekonomik Destek Paketini Devreye Aldı

İş Bankası Koronavirüs Nedeniyle Ekonomik Destek Paketini Devreye AldıTüm dünyanın mücadele ettiği yeni tip koronavirüs her geçen gün artarak devam ediyor. Türkiye’de de salgının yayılma hızını azaltmak amacıyla sıkı kurallar getirildi. Ancak birçok işyerinin geçici olarak faaliyetlerine ara vermesi patronların çalışanlarına ücretsiz izin vermesine sebep oldu.

Bu durumun birkaç hafta daha sürmesi halinde ekonomik aktivitelerin tamamen durma noktasına geleceği ve mali anlamda sıkıntıların artacağı öngörülüyor. İş Bankası bu süreçte müşterilerinin yanında olduğunu göstermek adına şu kararları aldı;

  • 30 Nisan’a kadar olan anapara, faiz ve taksit ödemeleri talep edilirse 30 Nisan’a kadar ertelenecek.
  • AVM, turizm ve perakende başta olmak üzere tüm sektörlere vaka bazında değerlendirilerek ödemesiz dönem dahil gerekli tüm destek verilecek.
  • KOBİ’lere gerekli görüldüğü takdirde ek limit verilecek.
  • İstihdam eksiltmeye gitmeyen işveren 3 aylık maaş kadar ek limit tanınacak.
  • 30 Nisan’a kadar EFT ve havale işlemlerinden ücret alınmayacak.
  • Sağlık ve gıda gibi temel konularda ihtiyaç duyulması halinde kredi kartı limitleri artırılacak.
  • Bireysel müşterilere, tüketici kredisi, kredi kartı ve ek hesap ödemelerini 3 ay boyunca öteleme imkanı sağlanacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu