Yatırım yapmaya başla!

Yeniden Gündeme Gelen İş Bankası Hisse Devri Tartışması Giderek Büyüyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İş Bankası hisse devri konusunun 10 gün içinde çözülmesini istemesi, CHP tarafından tepkilerin artmasına sebep oldu.
Yeniden Gündeme Gelen İş Bankası Hisse Devri Tartışması Giderek Büyüyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bundan iki yıl önce İş Bankası’nın CHP tarafından yönetilen hisselerinin Hazine ve Maliye Bakanlığı’na devredilmesi gerektiğini söylemişti. O dönemde CHP tarafından gelen karşı çıkmalarla birlikte sessizliğe bürünen konu son günlerde yeniden gündeme geldi.

Tüm dünya gibi Türkiye’nin de koronavirüs adı verilen ve daha önce hiç tanışmadığımız bir düşmanla zor bir mücadele verdiği aşikar. Deyim yerindeyse herkesin can derdine ve ekmek kavgasına düştüğü bir dönemden geçiyoruz.

Cari açığın arttığı, Türkiye ekonomisine dair daralma beklentilerinin yükseldiği, dolar kurunun zapt edilmeye çalışıldığı ve finans piyasalarının önünü göremediği bir dönemde İş Bankası hisselerinin gündeme gelmesinin çok da gerekli olmadığını söylersek, sanırım yanlış bir yorumda bulunmayız.

İktidar ısrarla söz konusu hisselerin Hazine’ye devredilmesi gerektiğini belirtirken, CHP tarafından gelen itirazlarla tartışma giderek büyüyor. Bankanın Borsa İstanbul’da işlem gören hisse fiyatı ise bu durumdan çok fazla etkilenmemiş gibi görünüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Merkez Yürütme Kurulu toplantısında hisselerin devri için gereken yasal düzenlemenin bayramdan önce hazırlanması için talimat verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İş Bankası YorumuElde edilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan iş Bankası’nın CHP’de bulunan hisselerinin Hazine’ye devredilmesi için gerekli düzenlemelerin 10 gün içerisinde bitirilmesi talimatını verdi. Hisse olayını kısaca hatırlayacak olursak İş Bankası’nda Atatürk’ün %28,09 oranında hissesi bulunuyor. Vasiyetinde ise bunun CHP tarafından yönetilmesini istediği biliniyor.

CHP’nin temsil ettiği hisselerin geliri Türk Dil Kurumu (TDK) ve Türk Tarih Kurumu’na (TTK) devrediliyor. Hisse tartışması geçtiğimiz yıllara baktığımızda da birçok kez gündeme gelmiş. 1951 yılında CHP mallarına el konulması ile birlikte Hazine’ye geçen hisseler, 1963 yılında yeniden CHP’ye devredilmiş.

İş Bankası Hisse Dağılımı

1980 darbesinde tüm partilerin kapatılması ile birlikte Hazine’nin malı olarak nitelendirilen İş Bankası hisseleri yeniden 1992 yılında CHP’nin kontrole geçmiş. Şu an gündemde olan konuya baktığımızda AK Parti’nin söz konusu hisselerin Hazine’ye aktarılmasının yolunu açan düzenlemenin bitirilmesi için çok sıkı bir çalışma içerisine girdiğini öğreniyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti toplantılarında aşağıdaki sözleri sarf etti:

“Atatürk zamanında tek parti vardı ve parti devlet idi. Atatürk bütün milletin atası ve sahip olduğu mülk de milletin mülkü, onların şimdi artık partiler arasında bir parti olan CHP’de olması adil değil hem de haklı değil.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti’yi söz konusu çalışmalar konusunda eleştirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İş Bankası YorumuHaberTürk’e verdiği röportajda İş Bankası meselesine değinen Kılıçdaroğlu, her darbe döneminde Atatürk’ün hisselerine bir müdahale olduğunu ancak vasiyeti gereği buna dokunulmaması gerektiğini söyledi.

CHP’ye söz konusu hisselerden bir para aktarımı olmadığını hatırlatan Kılıçdaroğlu şu şekilde konuştu:

“Peki niçin bunu yapıyorlar? CHP olarak biz para alsak cezalandırma olsun da öyle bir şey yok. Bunu Erdoğan da söyledi. CHP’ye aktarılan bir para yok. Benim anladığım İş Bankası’nın prestijini kullanmak istiyorlar ama bunu yapmanın Türkiye’ye maliyeti ağır olacak.”

İş Bankası Yönetim Kurulu’nda yer alan kişilerin hesap uzmanlığı yapmış, Amerika Birleşik Devletleri’nde mastırını tamamlayan, bağımsız isimler olduğunu açıkladı. Ayrıca bunların bazılarının AK Parti iktidar döneminde bürokrat olarak çalıştıklarının da altını çizdi.

İş Bankası hisse devri tartışması, taraflar arasında karşılıklı açıklamalarla giderek alevleniyor.

Daha önce CHP Cumhurbaşkanı adaylığı olan Muharrem İnce, sosyal medya hesabından konuyla ilgili sert eleştirilerde bulundu. Atatürk’ün mirasına çökmek isteyenlerin, yarın halkın bankadaki parasına da çökebileceğini ifade etti. Hisse devrinin olmayacağını ve bunun ekonomide yeni sorunlara yol açabileceğini belirtti.

Gazeteci-Yazar Barış Yarkadaş ise “Batırdığınız ekonomiyi İş Bankası’na çökerek kurtaramazsınız” sözleriyle iktidarı eleştirdi.

Varlık Fonu’nda para kalmadığı için İş Bankası hisselerinin devredilmesini istediklerini belirtti. Türkiye’nin dolar, Euro ve coronavirüs gibi çok daha önemli sorunları olduğunu ifade eden CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, hükümetin İş Bankası konusunu sürekli gündeme getirdiğini söyledi.

Sözcü yazarlarından Murat Muratoğlu, konuyu “Ölü diri bitti, sıra İş Bankası’na geldi” başlığıyla ele aldı. Hükümetin mali açıdan sıkıntıya düştüğünü ve bu nedenle eski defterleri açarak İş Bankası’na yöneldiğini ifade etti.

Türkiye İş Bankası A.Ş. Class C (ISCTR) hisse fiyatı, TSİ 13:16’da %0,41 artıda 4,85’ten işlem görüyor.
İş Bankası Hisse Performansı
Kaynak: Inveting

İş Bankası hisseleri son bir yıl içinde %4,17 oranında düşüş gösterdi. 2020’ye 4,48 lira civarından başlayan hisseler, Şubat ayında 7,64’e kadar yükselmişti. Ancak Mart ayında ülkemizde koronavirüs salgınının başlamasıyla birlikte sert geriledi. Şu anda da günlük pozitif seyretse de genel olarak aşağı yönde hareket ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum