Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’li IRS 10 Bin Kripto Para Sahibini Vergi Cezalarına Karşı Uyardı

ABD İç Gelir Servisi (IRS), sayısı 10 bini geçen kripto para sahibine bir uyarı mektubu yolladı.
ABD’li IRS 10 Bin Kripto Para Sahibini Vergi Cezalarına Karşı Uyardı
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto para birimlerine yaptığı eleştirilerle ses getiren ABD Başkanı Donald Trump, sanal para birimlerinin hayranı olmadığını belirtmişti. Bununla birlikte kripto para birimlerini “para olarak görmeyen” Trump, düzenlenmemiş olanların uyuşturucu ile diğer yasaya aykırı hareketleri kolaylaştırabileceğini savunmuştu.

Trump’ın kripto paralara yönelik sert eleştirilerinden sonra Bitcoin’de geçtiğimiz haftalarda sert bir düşüş görülmüştü. Kısa zaman önce ise Binance CEO’su Changpeng Zhao, Trump’ın kripto paraları eleştirmesinin sektörde olumlu etki yaratacağını söylemişti.

Kripto paralar hakkında bir uyarı da bugün ABD’li gelir idaresinde faaliyet gösteren IRS’den geldi. Kurum, sayıları 10 bini aşan kripto para sahibine vergi cezalarına karşı bir uyarı yaptı.

ABD'li Gelir İdaresinde Faaliyet Gösteren IRS'den Uyarı GeldiKripto para birimi yatırımcılarına yolladığı mektupla uyarıda bulunan IRS, sanal yatırımlarının üzerini örtme sebebiyle cezaya tabi tutulabileceklerini bildirdi. Kurum Cuma günü yaptığı açıklamada, IRS’nin potansiyel olarak vergi ödemekle yükümlü olan ve kripto para birimi işlemlerinden vergi ödemediği düşünülen kişilere mektup yollanmaya başlandığı açıklandı.

Bunun yanınd IRS, vergi ödemekle yükümlü bireylerin isimlerini “devam eden çeşitli IRS uyum çalışmaları” ile öğrendiğini belirtti. IRS Komisyon üyesi Charles Rettig, Cuma günü bir açıklama yaptı. Rettig, vergi yükümlülerinin vergi beyannamelerini incelemeleri ve bunun yanında kendilerine yollanan bu mektupları çok ciddiye almaları gerektiğini söyleyerek uyarıda bulundu.

Kurumun geçen hafta yollamaya başladığı mektuplar, IRS’nin sanal döviz işlemlerinde vergi kaçakçılığını durdurmaya yönelik en büyük adımlardan biri olarak görülüyor.

Kurum Geçen Hafta Mektup Yollamaya BaşladıTüm bunlarla birlikte IRS, son yıllarda popülerlik ve aynı zamanda değer kazanan kripto para birimlerinin üzerindeki vergi yasalarını uygulamak için zorlandı.

Yolladığı mektuplarla yatırımcıların kazançlarını doğru şekilde bildirip vergilerini ödettirmeyi amaçlayan kurum, sanal para birimlerine yönelik çalışmalarını genişleterek sürdüreceğini belirtti.

Ayrıca bu mektupların gönderiminin Ağustos ayı sonuna kadar devam edeceği öğrenildi. Forbes’ın yorumuna göre ise kurumun bu hareketi alıcıları korkutarak harekete geçirmek amacıyla hazırlandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu