Yatırım yapmaya başla!

2020’de %8,5 Daralması Beklenen İrlanda’yı Zorlu Bir 24 Ay Bekliyor

Avrupa Komisyonu’nun 2020’de yüzde 8,5 daralacağını tahmin ettiği İrlanda, ekonomisinin kilit parçalarından doğrudan yabancı yatırım konusunda zorluklarla karşı karşıya.
2020’de %8,5 Daralması Beklenen İrlanda’yı Zorlu Bir 24 Ay Bekliyor

Doğrudan yabancı yatırımların İrlanda’ya çekilmesinden ve muhafaza edilmesinden sorumlu IDA Ireland, pandemi kaynaklı önemli düşüşler olacağı ve bunun ekonomiyi kötü etkileyeceği konusunda uyarıda bulundu.

Reuters’ın haberine göre ajans, koronavirüs pandemisinin küresel doğrudan yabancı yatırım akışlarını önemli ölçüde düşürmesinin muhtemel olduğunu belirterek bunun İrlanda ekonomisinin önemli bir parçası olan alanı için çok zorlayıcı bir 24 ay yaratacağını belirtti.

IDA Ireland, bu yıl şu ana kadar 9.600 iş yaratabilecek 132 yatırımı garantilediğini, bunun geçen yılın aynı döneminde 140 yatırım ve 13.500 potansiyel iş rekorunun altında kaldığını bildirdi.

Yabancı şirketlerin doğrudan İrlanda’daki her 10 işten birini oluşturduğu; bunların yüzde 12,5’lik düşük kurumlar vergisi oranından faydalandıkları hatırlatıldı.
İrlanda GSYİH Artışı
Kaynak: CSO

Zaten Facebook, Google ve Apple gibi büyük teknoloji gruplarının Avrupa merkezleri İrlanda’da kurulmuştu. IDA Başkanı Martin Shanahan, İrlanda merkezli yabancı şirketlerin çoğunlukla esnek göründüklerini ancak işçilerin yüzde 22’sini geçici veya kalıcı olarak işsiz bırakan krizin etkisine karşı bağışık olmadıklarını dile getirdi.

Zaten İrlanda’da ekonomi, çoğu Avrupalı ülkeye kıyasla daha kademeli olarak başlatılıyordu. Bunun üzerini çizen Shanahan; sektörlerin kapalı kaldığı virüse karşı daha uzun süreli bir savaşın durumu değiştirebileceğini vurguladı. Shanahan, pandeminin iş yaratma üzerinde kesinlikle aşağı yönlü baskı uygulayacağını ve iş kayıplarını artıracağını tahmin etti.

İrlanda’nın bu yılın sonunda, 2019’un sonundaki doğrudan yabancı yatırım istihdamına sahip olmasının, 2020’nin gerçekten güçlü bir yıl olacağını ekledi.

Dün yaz tahminleri yayımlayan Avrupa Komisyonu ise İrlanda’nın 2020’de yüzde 8,5 küçüleceğini ve 2021’de yüzde 6,3 büyüyeceğini öngördü.
Avrupa Komisyonu Yaz Tahmini
Kaynak: European Commission

Avrupa Birliği organının bahar tahmininde ise 2020 için yüzde 7,9 küçülme ve 2021’de yüzde 6,1 büyüme öngörülmüştü.

Resmi işsizlik oranının 2020’nin ikinci çeyreğinde yüzde 5,3 seviyesinde düşük kaldığını belirten kurum, pandemi nedeniyle işini kaybettiği için işsizlik ödemesi alanlar dahil Covid tarafından düzeltilen işsizliğin Nisan’da yüzde 28,2’ye, Mayıs’ta yüzde 26,6’ya ve Haziran’da yüzde 22,5’e düştüğünü söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum