Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İrlanda MB: İkinci Dalga GSYİH’yi 2020’de %14’e Kadar Düşürebilir

İrlanda Merkez Bankası, ülke ekonomisindeki belirsiz toparlanma belirtilerinin bu yıl yüzde 9 oranında küçülme olasılığına işaret ettiğini söyledi. Detaylar aşağıda;
İrlanda MB: İkinci Dalga GSYİH’yi 2020’de %14’e Kadar Düşürebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

İrlanda Merkez Bankası, bugün yaptığı açıklamada ekonomideki belirsiz toparlanma işaretlerinin koronavirüsü içerecek daha katı önlemlerden kaçınılması durumunda 2020’de yüzde 9’luk düşüş olabileceği anlamına geldiğini bildirdi.

Bununla birlikte daha katı önlemlerin yeniden uygulanması durumunda düşüş oranının yüzde 14’e ulaşabileceği belirtildi.

Son yıllarda Avrupa’nın en hızlı büyüyen ekonomisine sahip olan İrlanda, bu hafta kilitlenmeden dikkatli bir şekilde çıksa da hizmet sektörünün büyük bir kısmı sınırlı kapasitede çalışmaya ve yurt dışından seyahat ciddi şekilde kısıtlanmaya devam ediyor.

İrlanda Merkez Bankası, yayımladığı son çeyreklik bülteninde Covid-19 pandemisi yolunda ekonominin görünümü için iki senaryo verdi.

Pandeminin yarattığı belirsizliğin ölçeği nedeniyle alternatif senaryolar sunan İrlanda MB, temel senaryosunda Nisan ve Mayıs 2020’deki katı kilitlenmelerin önümüzdeki aylarda aşamalı olarak çözüleceğini varsaydı.

Olumsuz senaryoda ise sıkı kilitlenme süresinin ekonomik faaliyet üzerinde daha zararlı etkisinin olduğunu ve hastalığı etkili bir şekilde önlemede başarılı olmadığı varsayıldı. Reel GSYİH’nin ikinci çeyrekte sert bir şekilde daralması beklenirken temel senaryonun bundan sonra kademeli bir toparlanmanın başlamasını beklediği aktarıldı.

Ekonominin aşamalı olarak yeniden açılması, destekleyici maliye ve para politikaları ve yılın ikinci yarısında dış talepteki toparlanmanın aktiviteyi teşvik etmesi beklenirken sosyal mesafe önlemleriyle artan belirsizliğin ekonomik faaliyeti baskılayacağı söylendi.

“2020’deki düşüşün boyutu, üretimin 2022’ye kadar 2019 seviyesini geri kazanamayacağı kadar büyük” diyen İrlanda MB, temel senaryosunda %9 olumsuzda %13,8 daralma gördü.
İrlanda Merkez Bankası İşsizlik 2020 Tahmini
Kaynak: Central Bank of Ireland)

Aynı zamanda olumsuz senaryoda işsizliğin bu yıl ortalama yüzde 17’ye kadar çıkabileceğini belirtti. Herhangi bir toparlanmanın ihtiyatlı davranışlar ve devam eden sosyal mesafe nedeniyle baskılanacağı konusunda uyaran İrlanda MB, perakendecilik, yiyecek ve içecek, konaklama, turizm ve seyahat gibi yoğun emek gerektiren faaliyetlerin en kötü darbeyi alacağını tahmin etti.

Bilgi ve İletişim Teknolojisi (ICT) ve ilaç sektörlerinin ekonominin diğer bölgelerindeki düşüşleri dengelediği ekledi. Temel senaryoda işsizliğin yüzde 14,5 ile yüzde 16,6 arasında kalacağı tahmin edildi.

Özel tüketim için 2020’de yüzde 10,1 ve yüzde 13,9’luk düşüş tahminleri verilerken; hükümet harcamaları için yüzde 8 ve yüzde 9,2 artış öngörüldü. Yatırımın temel senaryoda 2020’de yüzde 34,7 azalacağı, olumsuz senaryoda ise yüzde 44,4 azalacağı belirtildi. İhracat için yüzde 4,2 ve yüzde 5,5 daralma tahminleri yapılırken ithalat için yüzde 12,3 ve yüzde 14,3’lük daralma tahminleri yapıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu