Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İrlanda GSYİH’si Ekonominin Yeniden Açılmasıyla 3Ç20’de %11,1 Büyüdü

İrlanda ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 11,1 büyüme kaydederek ikinci çeyrekteki daralmadan toparlandı. Detaylar aşağıda;
İrlanda GSYİH’si Ekonominin Yeniden Açılmasıyla 3Ç20’de %11,1 Büyüdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İrlanda Merkez İstatistik Ofisi (CSO) tarafından yapılan açıklamaya göre ekonomi, 2020’nin üçüncü çeyreğinde önceki döneme göre yüzde 11,1 büyüdü ve COVID kısıtlamaları nedeniyle Nisan-Haziran döneminde aşağı yönlü revize edilen yüzde 3,2’lik daralmadan sonra toparlandı.

İlk tahminler hacim bazında GSYİH’nin yüzde 11,1 büyümeyle güçlü sıçradığını gösterirken kâr çıkışlarında önemli artışlar aynı dönemde gayri safi milli gelirde yüzde 1,9’luk düşüşü yönlendirdi.

Yıllık bazda ise ekonomi bir önceki üç aylık dönemdeki %3,2’lik daralmadan geri dönerek yüzde 8,1 büyüdü. İnşaat sektörü katma değeri, 3. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre hacim bazında %53,4 artış kaydederken dağıtım, ulaşım, oteller ve restoranlar dönem içinde %46,9 büyüdü. Bilgi ve iletişim çeyreklik bazda %24,9 artarken, profesyonel ve idari hizmetler %18,4 artış kaydetti.

Sektör katma değeri (İnşaat hariç) ile finans ve sigorta faaliyetlerinin her ikisi de çeyreklik bazda %4,6 artarken tarım, ormancılık ve balıkçılık yüzde 5 arttı.
İrlanda GSYH 3Ç20
Kaynak: CSO

Aynı dönemde kamu yönetimi, eğitim, sağlık ve gayrimenkul faaliyetleri %0,6 artarken sanat ve eğlence %3,9 düştü. Harcama tarafında kişisel tüketim harcamaları COVID kısıtlamaları nedeniyle ikinci çeyrekteki önemli düşüşün ardından üçüncü çeyrekte %21,3 arttı. Kişisel tüketim harcamaları nihai yurt içi talebin yüzde 47,9’unu oluşturdu.

Mal ve hizmet ihracatı %5,7 arttı ve çeyrek için toplam net ihracat 41,520 milyon euro fazla kaydetti. Sermaye oluşumu bir önceki çeyreğe göre %4,4 artarken, hükümet harcamaları %0,1’lik mütevazı bir artış gösterdi. Nihai yurt içi talep 2020’nin üçüncü çeyreğinde önceki çeyreğe göre yüzde 11 arttı.

GCM Yatırım Banner

CSO’dan Jennifer Banim, COVID-19 ile ilgili kısıtlamaların hafifletilmesinin üçüncü çeyrekte ekonominin neredeyse tüm sektörlerinde büyümeye yol açtığını söyledi. GSYİH’deki tahmini %11,1’lik artışın büyük ölçüde kişisel harcamalardaki artışlar ve mal ve hizmet ihracatındaki %5,7’lik büyümeden kaynaklandığını ekledi. Çok uluslu şirketlerin karlarını dışlayan bir ekonomik faaliyet ölçüsü olan GSMH’nin ise %1,9 küçüldüğünü vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın