Yatırım yapmaya başla!

İrlanda GSYİH’si 2020’nin İlk Çeyreğinde %4,6 Büyüdü

Merkezi İstatistik Ofisi (CSO) tarafından açıklanan verilere göre İrlanda ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 4,6 artış kaydetti.
İrlanda GSYİH’si 2020’nin İlk Çeyreğinde %4,6 Büyüdü

Avrupa Komisyonu’nun son görümün raporunda 2020’de yüzde 7,9 daralacağı öngörülen İrlanda, Cuma günü ilk çeyrek rakamlarını açıkladı. CSO tarafından açıklanan verilere göre ekonomi Ocak-Mart döneminde çeyreklik bazda yüzde 1,2, yıllık bazda ise yüzde 4,6 oranında yükseldi.

Net mal ve hizmet ihracatı bu çeyrekte yaklaşık 1,9 milyar euro artarak GSYH’deki artışı yönlendirdi. İç ekonomide kişisel harcamalar %4,7 azalırken bu Mart ayı ortasında gerçekleşen COVID-19 ile ilgili kısıtlamaların etkisini yansıttı.

İrlanda GSYİH’si yılın ilk üç aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4,6 artarak 87,6 milyar euroya ulaştı.
İrlanda GSYH’si 2020'nin İlk Çeyrek %4,6 Büyüdü
Kaynak: CSO

COVID-19 kısıtlamalarının etkisi, söz konusu dönemde ekonominin çeşitli sektörlerinde değişkenlik gösterdi. Ekonominin küreselleşmiş sektörlerinde büyüme devam ederken sanayi hacim bazında %15,4, ICT sektörü %1,5 büyüdü.

Esas olarak iç pazarda faaliyet gösteren sektörler etkilenirken dağıtım, ulaşım, otel ve restoran sektörü %12,7; inşaat %1,6 daraldı.Yerel ekonomistler, salgının İrlanda ekonomisi üzerindeki etkisinin bu yılın ilk çeyreğinde tam olarak gösterilmediğini çünkü ülke ekonomisinin Mart sonuna kadar durma noktasına gelmediğini söyledi.

Geçen ayın başlarında, İrlanda Maliye Bakanı Paschal Donohoe bu yıl İrlanda ekonomisinin COVID-19 krizinin etkisiyle yüzde 10,5 oranında küçüleceğini öngörmüştü.

Dün yaptığı açıklamada ise mevcut ekonomik verilerin İrlanda ekonomisinin koronavirüs kilitlenmesinin zorladığı krizin düşük noktasını geçtiğini gösterdiğini ve kademeli bir iyileşmenin başladığını dile getirdi. “Ultra yüksek frekanslı veriler dahil gelen veriler, düşük noktayı geçtiğimizi ve kısıtlamalar giderek gevşediğinden kademeli bir iyileşmenin başladığını gösteriyor” dedi.

Ayrıca Regina Doherty ile verdiği basın toplantısında salgın sırasında ortaya çıkan iki temel hükümet planının (geçici ücret sübvansiyon şeması ve pandemik işsizlik ödemesinin) uzatıldığını duyurdu.

Ülke Mart ayının ortasından büyük ölçüde kapanırken, iki plan Covid-19 nedeniyle aniden işsiz kalanları ve işçilerini ödemeye devam edebilmeleri için gelir kaybı yaşayan şirketlere destek sağlamayı amaçlamıştı. Ve bitiş tarihleri Haziran ortası olan destekler için süre uzatıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum