Yatırım yapmaya başla!

İranlı Korsanlar Devlet Kurumlarını ve Şirketleri Hedef Alıyor

İran merkezli bilgisayar korsanları devlet kurumlarını ve şirketlerin özel verileri hedef alıyor.
İranlı Korsanlar Devlet Kurumlarını ve Şirketleri Hedef Alıyor

İnternet üzerinde veri güvenliği her geçen gün daha önemli bir hal almaya devam ediyor. Gerek devlet kurumları gerekse şirketler sahip oldukları verileri korumak adına yeni önlemler alıyor. Buna rağmen yaşanan siber saldırıların önüne geçilmiş değil. Dünyanın dört bir yanında siber korsanlar yapmış oldukları saldırılarda başarı elde ediyor ve büyük zarara neden oluyor. Geçtiğimiz günlerde FBI tarafından siber suç faaliyetlerinde 2019 yılında büyük artış yaşandığı açıklanmıştı.

Genel olarak siber korsanların Rusya, Kuzey Kore ya da Çin içerisinden çıktığı biliniyor. Ancak son raporlar İranlı hackerların da bu ülkelerdeki korsanlardan eksiğinin olmadığını gösteriyor. İranlı korsanların saldırılarını düzenlemek adına pek çok VPN sunucusunu hacklediği belirtiliyor.

Geçtiğimiz aylarda Pulse Secure, Fortinet, Citrix ve Palo Alto Networks gibi kurumsal alanda hizmet veren VPN sunucularında sorunlar yaşandığı biliniyor. Hazırlanan yeni bir rapor bu sorunların gerçek sebebini ortaya koymuş olabilir. İsrail merkezli siber güvenlik şirketi ClearSky, İran devleti tarafından desteklenen hackerların bu saldırılardan sorumlu olduğunu belirtiyor.

İranlı Korsanlar Tehlike Saçıyor

İranlı Korsanlar Tehlike Saçıyor

ClearSky tarafından hazırlanan rapora göre korsanlar ülkelerin bilişim, telekomünikasyon, petrol, doğal gaz, güvenlik ve havacılık sektöründe faaliyet gösteren kurumlara saldırdı. İranlı korsanların devlet tarafından desteklendiği belirtiliyor. Korsanlar geçtiğimiz yıl Pulse Secure, Fortinet ve Palo Alto Networks bünyesindeki güvenlik açıklarından faydalandı ve çok sayıda siber saldırı gerçekleştirdi. Bu ağlara sızılmasının başlıca sebebi ise daha sonra hedef alınacak asıl kurumlara düzenlenecek saldırı planı olmakta.

İlerleyen süreçte yapılacak siber saldırılar için VPN sunucularına saldırı düzenleniyor ve arka kapı açıkları yaratılıyor. Hatta korsanların Windows işletim sistemlerine de sızdığı gelen bilgiler arasında. Windows işletim sisteminde bulunan ‘Yapışkan Tuşlar’ özelliği aracılığı ile sızma girişiminde bulunan korsanlar, açık kaynak kodlu hack araçlarından yararlanıyor.

Uzmanlar VPN sunucularına yönelik yapılan saldırıların arkasında çoğunlukla İran merkezli hackerların olduğuna dikkat çekiyor. Saldırıların kusursuz bir şekilde gerçekleştirilmesi için iş birliğinin üst seviyede olduğu ifade ediliyor. Bazı araştırmacılar geçtiğimiz günlerde SonicWall SRA ve SMA VPN sunucularında da güvenlik açıklarına rastlamıştı. Bu açıkların arkasında da İranlı siber korsanların olduğu tahmin ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum