Paylaşım

İranlı Bankalar 50 Milyar Dolar için Geliyor!


 

Türkiye ile İran arasında 50 Milyar dolarlık bir ticaret hacmi hedefleniyor. Bu sebeple İran bankaları, Türkiye'de faaliyet göstermek için girişimlerde bulundu. Detaylar haberimizin devamında:

Türkiye ile İran arasında ticaretin gelişmesi için finans tarafında hedefler belirleniyor. 50 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaşmak isteyen iki ülke, önce bankalar açısından güçlenmek için yola çıktılar. Türkiye’de faaliyete girmek için iki farklı İran bankası girişimlerde bulundu. Daha önce Bank Mellat ve Saman Bank Türkiye’de faaliyetlerini gerçekleştirmek için harekete geçmişti. Şimdi ise Bank Tejarat ve Pasargad Bank, Türkiye pazarı için harekete geçti. Bunun için de Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile iletişime geçildiği görüldü. Ayrıca Tahran’da bulunan Türk elçiliğine de bu girişim için bilgiler verildi.

Bank Mellat ve Saman Bank bu konudaki faaliyetlerini hızlandırdı…

2014 yılının Mart ayında büyüme için izin alan Bank Mellat’tan sonra sıra Saman Bank’ta! Merkez Bankası ve BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) ile iletişime geçtiği belirtilen Saman Bank’ın akıbetinin 2016 yılında kesinleşmesi bekleniyor. Eğer Türkiye’den Saman Banka onay çıkarsa ardından Bank Terajat ve Pasargad Bank’ın da başvuru yapması bekleniyor. Türkiye pazarına girmek isteyen İran bankaları, ticaretin gelişmesinde önemli bir katkı sağlayacaktır.

Ziraat Bankası konusunda istekliler!

İran’da faaliyetlerini sürdüren Halkbankası’nın işleyişini genişletmesini isteyen İran yetkilileri, aynı zamanda Ziraat Bankası için de isteklerini tekrar dile getirdi. Karşılıklı olarak adeta bir banka alışverişi var. Saman Bank sizde faaliyet göstersin, sizden de bize Ziraat Bankası gelsin; şeklinde istekler mevcut. Kendi finans piyasalarının büyümesi için bu konuda oldukça ısrarcı oldukları görünüyor. Türk yetkililerinden yapılan açıklamalara göre de siyasi olarak onaylandığını, ancak işlemlerin gerçekleşmeden önce Bankalar Birliği’nden birinin gelmesi ve o şekilde görüşülmesi konusunda görüş bildirildi. Şu ansa bu durumun gerçekleşmesinin beklendiği biliniyor.

‘Ticarette TL kullanılması söz konusudur.’

Batılı ülkelerin İran üzerinde finansal yatırımlara uzak durduğu görülüyor. Büyük bankaların İran’da faaliyet göstermek için çok istekli olmadığı gözleniyor. Batı tarafında ise sadece 2 küçük bankanın İran’da faaliyete yönelik girişimlerde bulunduğu biliniyor. Bunun dışında finansal sektörde bulunma konusuna çok sıcak bakmıyorlar. Her ne kadar Batılı büyük bankalar İran faaliyetlerine sıcak bakmasa da Türkiye ile İran ilişkilerini kuvvetlendiriyor. Yapılan ticaretin de Türk Lirası olması konusu da masaya yatırılmıştır. Türk Lirası konusunda oldukça önemli olan bu karar, ilerleyen zamanlarda netlik kazanacaktır. Aynı şekilde borsa olarak da ilişkileri artırmayı planlayan iki ülke, Borsa İstanbul ile Tahran Borsası arasındaki işbirliğini arttırmayı planlıyor.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın