Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İran’dan 3 Avrupa Ülkesine Suçlama

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kenani, nükleer anlaşmada Avrupa tarafları olan Fransa, Almanya ve İngiltere’yi sorumluluklarını yerine getirmemekle suçladı.
İran’dan 3 Avrupa Ülkesine Suçlama
HABER GİRİŞ

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, başkent Tahran’da düzenlediği basın toplantısında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kenani, nükleer anlaşma olarak bilinen Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nın (KOEP) tarafları Fransa, Almanya ve İngiltere’yi sorumluluklarını yerine getirmemekle suçladı.

KOEP’in Avrupalı tarafları olan Fransa, Almanya ve İngiltere’yi anlaşmadaki yükümlülüklerini yerine getirmemekle suçlayan Kenani, bahsi geçen ülkelerin ABD kadar sorumlu olduğunu bildirdi.

Fransa, Almanya ve İngiltere’nin yükümlülüklerini yerine getirmemelerine rağmen İran’a karşı suçlamalarda bulunduğunu bildiren Kenani, İran’a yönelik yaptırımların hukuka aykırı ve kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

Nükleer Anlaşmadaki Yükümlülükleri Yerine Getirmeleri için Çağrı

Ülkelerin suçlamalar yerine nükleer anlaşmadaki yükümlülüklerine yerine getirmesi gerektiğini ileten Kenani, asılsız iddialara dayanan tüm yeni yaptırımı reddettiklerini kaydetti. Ayrıca herhangi bir eyleme zamanında yanıt verme hakkını da saklı tuttuklarını ekledi.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin resmi davet üzerine bu gece Kenya, Uganda ve Zimbabve’yi kapsayan Afrika turuna çıkacağının bilgisini veren Kenani, Afrika’nın yüksek kapasite ve öneme sahip olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Afrika’da son senelerde kıta ekonomisinin büyüdüğünü ve dünya ülkelerinin ilgisini çektiğini dile getirerek, Reisi’nin ziyareti sırasında İran ile Afrika ülkeleri arasındaki ticari, siyasi ve iktisadi iş birliği sürecinde yeni adımlar atılacağını paylaştı.

Azerbaycan-İran İlişkileri Doğru Yolda

Kenani, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın Bağlantısızlar Hareketi Koordinasyon Bürosu Bakanlar Toplantısı için gittiği Bakü’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüşmesini de değerlendirdi.

Görüşmeyi iyi ve yapıcı olarak nitelendiren Kenani, görüşmenin ruhu ve içeriğininse doğru yolda olduklarını gösterdiğini savundu.

İran-Suudi Arabistan ilişkilerini de değerlendirerek, Suudi Arabistan ile ilişkilerin normalleşmesi sürecinde iki ülkenin karşılıklı olarak büyükelçi atadığını anımsattı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.