Yatırım yapmaya başla!

İran’a Yönelik Yaptırımların Kaldırılması Türkiye’yi Nasıl Etkileyecek?

İran’a Yönelik Yaptırımların Kaldırılması Türkiye’yi Nasıl Etkileyecek?

Bilindiği üzere İran’a yönelik birçok ülke tarafından nükleer silah programıyla ilgili olarak yaptırım uygulanmaktaydı. İran’ın nükleer silah programını durdurmak adına oldukça önemli adımlar atmasıyla birlikte yeni yılda birçok ülke yaptırımları kaldırma kararı almaya başladı. Birleşmiş Milletler, İran’ın bu adımıyla birlikte dünya kamuoyuna İran’a yönelik yaptırımların kaldırılması yönünde tavsiyede bulunmuş ve böylelikle son olarak dün Kanada hükümeti İran’a yönelik yaptırımları önümüzdeki günlerde kaldıracağını açıklamıştı. İran hükümeti yaptırımların arka arkaya kaldırılmasıyla birlikte yaptığı açıklamalarda, özellikle petrol üzerine vurgu yapmış ve günlük 500 bin varil petrol üretimine geçeceğini açıklayarak petrol ihracatına yönelik küresel çapta önemli bir mesaj vermişti.

Peki, İran’a yönelik yaptırımların kaldırılması Türkiye ekonomisini hangi yönde etkileyecek?

Uzmanlar bu konuyla ilgili görüş bildirerek İran’a yönelik yaptırımların kaldırılmasının Türk ekonomisine hangi yönde fayda sağlayacağını açıkladılar. Orta Doğu Enstitüsü Enerji Uzmanı Nasır Tamimi ve Carnegie Ortadoğu Merkezi’nden Uzman Renad Mansour, konuyla ilgili olarak önemli açıklamalar yaptılar. Uzmanların ortak düşüncesi ise Türkiye’nin enerji faturasının azalacağı yönünde oldu.

“Düşük enerji fiyatları Türkiye ekonomisine olumlu yönde etki yapacak,”

Orta Doğu Enstitüsü Enerji Uzmanı Nasır Tamimi yaptığı değerlendirmede, İran’ın petrol piyasasına etkileriyle birlikte petrolde bir fiyat dengesinin oluşmasının zor olacağını vurguladı. Tamimi, petrol fiyatlarının yaşadığı düşüşle birlikte doğalgaz fiyatlarının da aşağı yönlü seyrinin süreceğini belirterek, Türkiye’nin yapacağı fiyat görüşmelerinde etkili bir unsur olacağını ifade etti. Düşük enerji fiyatlarının Türkiye ekonomisine olumlu yönde yansıyacağını belirten Tamimi, daha güçlü bir ticaret dengesi kurulacağını söyledi.

“Türkiye İran’daki pazarlara öncelikli davet edildi,”

Carnegie Ortadoğu Merkezi’nden Uzman Renad Mansour ise İran’a yönelik yaptırımların Türkiye ekonomisine yansımasıyla ilgili yaptığı değerlendirmede; İran’ın yaptırımların kaldırılmasından sonra öncelikli gündem maddesinin ekonomi olacağını belirterek, Ruhani’nin AB pazarına yönelmek istediğini ve bu konuda adımlar attığını söyledi. Ayrıca Mansour, yaşanılan bu gelişmelerle birlikte Türkiye’nin de oluşacak olan pazardan yararlanması gerektiğini belirterek, Türkiye’nin İran’daki pazarlara ve iş imkanlarına öncelikli olarak davet edildiğini söyledi. Türkiye’nin bu imkanları kullanması halinde ekonomide önemli adımlar atacağını belirten Mansour, ilerleyen süreç içerisinde Türkiye adına bu durumdan önemli kazanımların elde edilebileceğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum