Yatırım yapmaya başla!

İran, Lamborghini Murcielago’yu Hyundai Motoruyla Yeniden Üretti!

İran, Lamborghini'nin 2010 yılında üretimini bitirdiği Murcielago'nun replikasını yaptı. İşte detaylar...
İran, Lamborghini Murcielago’yu Hyundai Motoruyla Yeniden Üretti!

2002 yılında Lamborghini’nin Diablo yerine koyduğu süper spor otomobili Murcielago, İran için spor araba kaynağı oldu. İtalyan şirketin 4.099 adet üretiminden sonra Murcielago’nun alt yapısı Reventon’a teslim edilmişti. Otomobil alanında kendi markasını oluşturarak sınıflar arasında söz sahibi olmak isteyen İran, akıl almaz bir spor araba projesi gösterdi.

Tersine mühendislikle Tebriz‘de, Maasoud Moradi tarafından oluşturulmuş. Oluşturmuş derken de aslında spor araba üzerinde bir şey katılmış gibi gözükmüyor. Mutlaka Lamborghini buna nasıl izin verdi diye düşüneceksiniz! İran’ın yerli otomobili için İtalya’dan özel izin alınmış. Yani alt yapı kısımları aynen aktarılmış.

İran’ın ilk yerli spor otomobili Murcielago’nun İtalyan hali aynı bırakılmış.

İran Yerli Spor Otomobil Lamborghini MurcielagoCüsseli gövdesinin halen daha güncel durduğunu kimse inkar edemez. Yapı olarak da zaten Lambo, Diablo’dan süre gelen stilleri bırakmadı.

Farklılıklara baktık ancak bulamadık!

İran Yerli Spor Otomobil Lamborghini Murcielago Ön GörünümÖzel bir otomobil modeli olduğu için belki Lambo “bu kısmın tasarımını veremeyiz, kullanamazsınız, bu markaya özel” gibi bazı şartlar sunmuş olabileceğini düşündük.

Uzun ve siyah renk tasarımlı dikiz aynalara kadar kupa aynı.

İran Yerli Spor Otomobil Lamborghini Murcielago ProfilAracın lastik takımına da dokunulmamış. İran yerli aracında da 235 R19 jantlar bulunuyor. Dikkat ettiğimiz kısımlardan birisi de arka hava dengeliyici çukuru. Belki boğa logosu olmayacak ancak insanlar bunu çok sevecek. Çünkü kapıları halen daha yukarıya doğru açılıyor.

Murcielago’nun +300 km görüntüsü gitmemiş.

İran Yerli Spor Otomobil Lamborghini Murcielago MotorOval tasarıma sahip arka kısım, aracın asıl gücünün belli edildiği yer olmuş. Alt kısma bağlı olarak bagaj kısmına çıkartılan devasa kanat ve geniş ağza sahip orta çıkışlı egzozu görmekteyiz.

İranlı vatandaşlar herhalde 6.5L V12 olacağını düşünmemişlerdir!

Kupa tasarımlarının verilmesi demek, motorun da kullandırılacağı anlamına gelmiyor. Motor geliştime maliyetleri inanılmaz derecede. Lambo verse de zaten İran devleti bunu kabul etmezdi.

Replika Murcielago için devlet, Hyundai ile anlaşmış.

Koreli şirketin modellerinde yakından tanıdığımız 3.8L V6’sı orta motorlu spor araç gövdesine geçirilecek. Aslında değerler hemen hemen yarı yarıya düşmüş oluyor. Hyundai ailesinde kullanılan Lambda motor tipi 287 ps güç üretiyor. Mühendisler yeni spor aracın 278 km/h‘ye kadar çıkacağını söylüyor.

Hyundai motoru egzotik olmasa da yapacağı hız değerleri o kadar da kötü değil. Yaklaşık olarak Murcielago’dan 60 km maksimum hızdan, en az 3 saniyede kalkışta geri kalacak. Ek bilgi olarak İran bu aracın ileride V8 ve V10 türevlerine de sahip olabileceği söylendi. O zaman kiminle anlaşma yaparlar bilemiyoruz.

Moradi, yeterli talep olduğunda yıllık 50 ile 100 birim üretimin olabileceğini söyledi. İşin özüne baktığımızda ülkesel açıdan İran’ın böyle bir şey düşünmesi harika. Bizimde Türkiye olarak güzel tasarıma sahip elektrikli bir araç üzerinde yoğunlaşmamız lazım.

Zorlu Holding bu konuda Vestel VEO adında bir EV aracın patentini almıştı. Ancak sonradan onun gerçek olmadığı bilgileri gelmişti. Peki replika Murcielago hakkında sizin düşünceleriniz nelerdir!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum