Yatırım yapmaya başla!

İran Türkiye Vatandaşlığında Birinci, Konut Alımında İkinci Sırada Bulunuyor

Türkiye’nin farklı bölgelerinde ev sahibi olmayı tercih eden İranlılar, ülkemizde konut sahibi olmada Iraklılardan hemen sonra geliyor. Türkiye vatandaşlığında ise lider konumdalar. İşte detaylar;
İran Türkiye Vatandaşlığında Birinci, Konut Alımında İkinci Sırada Bulunuyor

İranlılar, yeni yıla yaptıkları hızlı başlangıç ve ilk 3 ayda 9618’i bulan yabancıya konut satışında payını gün geçtikçe artırıyor. Türkiye’nin farklı noktalarında ev sahibi olmayı tercih eden İranlılar, ülkemizde konutu olan yabancıların uyrukları dikkate alındığında Iraklıların ardından ikinci sırada bulunuyor. Bununla birlikte Türkiye vatandaşlığında ise ilk sıradalar.

Vatandaşlık hakkında altı sınırın 250 bin dolara indirilmesi, yabancıların Türkiye’de bulunan gayrimenkullara ilgisini artırdı. AA’nın haberine göre İranlıların Türkiye’ye ilgisi de gün geçtikçe artıyor. Böylelikle ülkemizin değişik bölgelerinde ev sahibi oluyorlar.

2019 yılının ilk çeyreğinde yabancılara yapılan konut satışı rakamları ülke uyruklarına göre incelendiğinde, Iraklılara 1781 ve İranlılara 946 satış yapıldığı öğrenildi.

Iraklılara 1781 ve İranlılara 946 Satış Yapıldığı Öğrenildiİranlılara konut satışı, vatandaşlık ve danışmanlık hizmeti veren VIPTurkishPass’in yönetici ortağı Fatih Çayabatmaz, konuyla ilgili bazı açıklamalar yaptı. Çayabatmaz, 2017’nin Ocak ayında 1 milyon dolar olarak başlayan yabancılara vatandaşlık hakkının 18 Eylül 2018 itibarıyla 250 bin dolara düşürülmesiyle başta İranlıların Türkiye’den konut almaya yönelik talebinin arttığını bildirdi.

Çayabatmaz bunun yanında, Türkiye’den konut alarak vatandaşlık elde etmek isteyen İranlılara ihtiyaç duydukları her türlü danışmanlık hizmetini verdiklerini de bildirdi. “İranlıların geleneksel olarak tercih ettiği vatandaşlıklar arasında ABD, Kanada ve AB ülkeleri ilk sırayı alıyordu. Suriye meselesinin ortaya çıkması, milyonlarca insanın Avrupa’ya göç etmek istemesi ve ABD Başkanı Donald Trump’ın başa geldikten sonra uyguladığı göçmen karşıtı politikalar, İranlıların yönünü Türkiye’ye çevirmesine neden oldu.” ifadelerini kullandı.

Çayabatmaz tarafından, gerekli sunumlar ve tanıtımlar ile doğru bilgilendirmenin yapıldığı takdirde birkaç yıl içinde 50-100 bin İranlının Türkiye’den ev sahibi olmasının uzak bir ihtimal olmadığı açıklandı.

Birkaç Yıl İçinde 50-100 Bin İranlının Türkiye'den Ev Sahibi Olmasının Uzak Bir İhtimal Olmadığı AçıklandıAyrıca, İran’ın ambargoların ardından uyguladığı içe kapanma politikaları, ihracat-ithalat yasakları ve çevresindeki ülkelerle yaşadığı sorunların Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Umman gibi Körfez ülkelerinde bulunan yaklaşık 75 bin İranlı şirketin kapanmasına ve bu şirketlerin yönünü Türkiye’ye çevirmesine sebep olduğunu dile getirdi.

Çayabatmaz tüm bunlarla birlikte, Türk pasaportunun 114 ülkeye vizesiz gidiş hakkı tanıdığını ve bunun da İranlılar için cazip bir avantaj olduğunu vurguladı. Özellikle iş kurmak isteyen İranlılar için İstanbul’un bir cazibe merkezi haline geldiğini aktardı.

Son zamanlarda Bursa ve Trabzon gibi şehirlerin de ön plana çıktığını açıklarken, İranlıların buralara kayda değer bir talebi söz konusu olduğunu vurguladı. “Bursa’nın yeşil olması ve İran’ın kuzey bölgesine benzemesi burayı tercih edilir kılıyor. Trabzon’un ise hem iklimi hem de denizi, İranlıların bu tarafa yönelmesine neden oluyor. Tatil düşünenler ise Antalya ve çevresine yöneliyor.” dedi.

Tüm bunlara ek olarak, geçtiğimiz günlerde Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından, 2019 yılının ilk çeyreğinde yabancılara yapılan konut satışının önceki yılın aynı dönemine göre %81,5 arttığı bildirilmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum