Yatırım yapmaya başla!

İran Petrol Bakanı: “Milyarlık Projede Fransız Total’in Yerini Çinli CNPC Aldı”

İran, Çinli devlet petrol ve doğalgaz şirketi CNPC’nin Fransız Total’in milyar dolarlık gaz projesinin yerini aldığını açıkladı. Detaylar haberimizde;
İran Petrol Bakanı: “Milyarlık Projede Fransız Total’in Yerini Çinli CNPC Aldı”

İran İslam Cumhuriyeti Petrol Bakanı Bijan Namdar Zangeneh, yarı resmi bir haber ajansı olan ICANA’ya göre Çinli CNPC’nin Fransız Total’in İran’daki milyarlarca dolarlık doğal gaz projesinin yerini aldığını açıkladı.

“Güney Pars 11’inci safhasının geliştirilmesiyle ilgili CNPC (Çin Ulusal Petrol Şirketi) Total’in yerini aldı” diyen İran Petrol Bakanı, söz konusu açıklamalarıyla dikkat çekti. Bijan Namdar Zangeneh ayrıca, Çinli devlet şirketi CNPC’nin faaliyetlerine ne zaman başlayacağına ilişkin görüşmelerin devam ettiği bilgisini de verdi. Öte yandan projede yüzde 50.1 hisseye sahip olan Total’in de Çinli CNPC’nin de iddialara ilişkin açıklama yapmadığı aktarıldı.

Petrol Bakanı Bijan Namdar Zangeneh de Çinli CNPC’nin Fransız Total’in yerini aldığından ve pratik olarak işe başlamadığından başka ayrıntı vermedi.

İran İslam Cumhuriyeti Petrol Bakanı Bijan Namdar Zangeneh CNPC DuyurusuBuna göre İran Petrol Bakanı söz konusu açıklamasında yalnızca; “Güney Pars 11’inci safhasının geliştirilmesiyle ilgili Fransız Total CNPC (Çin Ulusal Petrol Şirketi) ile resmi olarak değiştirildi ancak pratikte işe başlamadı. Faaliyetlere ne zaman başlanacağıyla ilgili CNPC’yle görüşmeler yapılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Sonuçta Total, ABD’nin İran yaptırımları nedeniyle ülkeden çekilen şirketler arasına katılara projeyi sürdüremeyeceğini açıklamıştı.

Milyarlık Projede Fransız Total'in Yerini Çinli CNPC AldıFransız petrol devi geçtiğimiz aylarda, İran’daki milyar dolarlık doğal gaz projesini sona erdireceğini duyurmuş, projeyle bağlantılı tüm operasyonlarını askıya alacağını bildirmişti. Bununla birlikte Total, ABD’nin proje konusunda şirkete ayrıcalık sağlaması halinde projeye devam edilebileceğini aktarmıştı. Geçen yıl imza atılan anlaşmanın değeri ise 4 milyar 200 milyon euro olarak belirlenmişti.

Bunların yanında, Total’in yerini CNPC’nin almasıyla ilgili bazı kaynaklar Çinli şirketin projenin toplam tutarını devralmaya hazır olduğunu öne sürmüştü. Niyetinde, İran’ın Güney Pars, Katar’ında Kuzey Kubbe olarak adlandırdığı bölge, şimdiye dek aynı yerde bulunmuş dünyanın en büyük doğal gaz rezervlerine sahipti. CNPC burada yüzde 30 hisseye sahipken İran Ulusal Petrol Şirketi’nin alt kuruluşu PetroPars ise kalan yüzde 19.9’luk payı elinde tutuyordu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum