Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İran: Suudi Arabistan ve Rusya Arasındaki Tek Taraflılık OPEC’in Ölümüne Yol Açabilir

İran, Suudi Arabistan ile Rusya arasındaki tek taraflılığın OPEC’in ölümüne yol açabileceği konusunda uyardı. Detaylar aşağıda;
İran: Suudi Arabistan ve Rusya Arasındaki Tek Taraflılık OPEC’in Ölümüne Yol Açabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

İran Petrol Bakanı Bijan Zanganeh, bazı OPEC üyeleri arasındaki “tek taraflılığın” sonunda Orta Doğu egemenliğindeki üretici grubunun ölümüne yol açabileceğine inandığını söyledi.

Pazartesi günü Avusturya’nın Viyana kentinde gazetecilere konuşan Zanganeh; “Benim için önemli olan OPEC’in OPEC’de kalması. Otoritesini kaybetti ve çöküşün eşiğinde” ifadeleriyle görüş bildirdi.

Suudi Arabistan ile Rusya’nın kararlarına atıfta bulunan İran Petrol Bakanı, İran’ın OPEC’den ayrılmayacağını fakat bu sürecin devam etmesi durumunda OPEC’in öleceğini dile getirdi.

İran Petrol Bakanı Rusya Suudi Arabistan Kısıntı Kararı Eleştiri Nitekim OPEC ile müttefiklerinin Viyana’da yapacağı toplantı öncesinde, en önemli ülkeler üretimi azaltmak için bir anlaşmanın uzatılmasının muhtemel olduğuna işaret etmişlerdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hafta sonu yaptığı açıklamada Rusya’nın petrol üretimi anlaşmasını 6 ila 9 ay uzatmak için Suudi Arabistan’la anlaşmaya vardığını duyurmuştu. İşte bu gelişmelere atıfta bulunan İran Petrol Bakanı; OPEC liderliğindeki üretim kesintilerinin uzatılmasıyla ilgili hiçbir sorun yaşanmayacağını söylese de uyarılarıyla dikkat çekti.

Bijan Zanganeh, üretici grubun üyelerinin halihazırda kararlaştırılmış bir kararı damgalamak için Avusturya başkentinde toplanmadığını vurguladı.

İran Petrol Bakanı İran OPEC Ayrılmayacak Süreç Devam Ederse OPEC Bitecek Viyana’da değil de Japonya, Osaka’daki G-20’de bir anlaşmaya varmanın nedeni yönündeki soruya da; “bu benim de sorum” diyerek yanıt verdi. Haberde ABD yaptırımlarından önce OPEC’in üçüncü en büyük petrol üreticisi olan İran’ın OPEC ile yabancılar arasında bu hafta kararlaştırılması gereken uzun vadeli bir iş birliği anlaşmasını desteklemeyeceğini açıkladığı hatırlatıldı.

RBC küresel emtia stratejisi başkanı Helima Croft ise bugün verdiği demeçte, İranlıların daha fazla petrol geliri istediğini bu nedenle daha yüksek fiyatlara ihtiyaçlarının olduğunu vurgulayarak anlaşmaya karşı çıkmayacaklarını öne sürdü.

İlaveten İranlıların açık bir şekilde OPEC kararlarının birlik dışındaki az sayıda ülke tarafından alınması istemediğini söylediklerini aktardı. “OPEC kararlarının yeniden Viyana’da, OPEC sekretaryası tarafından alınmasını ve tüm üyelerin karar alma sürecine dahil olmasını istiyorlar.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu