Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İran Savaştan Önce Rusya’ya İHA Verdiğini Kabul Etti

İran hükümeti Ukrayna savaşı başlamadan önce Rusya'ya İHA sevkiyatı gerçekleştirdiğini bildirdi. Ayrıntılar haberde...
İran Savaştan Önce Rusya’ya İHA Verdiğini Kabul Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İran hükümetinden bir yetkili ilk kez Rusya’ya insansız hava araçları sağladıklarını söyledi. Yetkili bu araçların, Rusya’nın elektrik santrallerini ve sivil altyapıyı hedef almak için insansız hava araçları kullandığı Ukrayna’daki savaştan önce gönderildiğini söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Amirabdollahian, Moskova güçlerinin 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgalinden birkaç ay önce Rusya’ya “az sayıda” insansız hava aracı tedarik edildiğini söyledi.

İran: Savaştan Sonra İHA Verilmedi

İran’ın insansız uçaklarla ilgili bugüne kadar verdiği en ayrıntılı yanıtta Amirabdollahian, Tahran’ın Moskova’ya insansız hava aracı tedarik etmeye devam ettiği iddialarını ise yalanladı.

Amirabdollahian, bazı Batılı ülkeler tarafından İran’ın Ukrayna’daki savaşına yardım etmesi için Rusya’ya füze gönderdiği iddialarının tamamen yanlış olduğunu söyledi. Yetkili, “İHA kısmı doğru ve Ukrayna savaşından aylar önce Rusya’ya az sayıda İHA sağladık” açıklamasında bulundu.

Ukrayna son haftalarda İran yapımı Shahed-136 insansız hava araçlarını kullanarak, özellikle elektrik santrallerini ve barajları hedef alan sivil altyapıya yönelik drone saldırılarında bir artış olduğunu bildirmişti. Rusya ise ordusunun Ukrayna’ya saldırmak için İran yapımı insansız hava araçlarını kullandığını reddediyor.

GCM Yatırım Banner

Amirabdollahian, Tahran ve Kiev’in iki hafta önce Ukrayna’da İran insansız hava araçlarının kullanımına ilişkin iddiaları tartışmayı kabul ettiğini ancak Ukraynalıların bu toplantıya gelmediğini söyledi.

Ukrayna dışişleri bakanı ile Rusya’nın İran yapımı insansız hava araçlarını kullandığına dair ellerinde bulunan belgeleri sağlama konusunda anlaştıklarını belirten İranlı bakan, Ukrayna heyetinin planlanan toplantıdan son dakikada çekildiğini aktardı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Oleg Nikolenko ise bu açıklamalara yanıt verdi. Nikolenko, Amirabdollahian’ın sözlerinin gerçeği yansıtmadığını belirtti. İranlı bakan, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşta kendi insansız hava araçlarını kullanması halinde, Tahran yönetiminin buna kayıtsız kalmayacağını sözlerine ekledi.

Avrupa Birliği geçen ay İran’a yönelik, Rusya’ya insansız hava aracı teslimatları nedeniyle yeni yaptırımlar getirmeyi kabul etmişti. İngiltere, Ukrayna’daki sivil ve altyapı hedeflerine saldırmak için Rusya’ya insansız hava araçları tedarik ettiği için üç İranlı askeri yetkiliye ve bir savunma üreticisine yaptırım kararı almıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.