Yatırım yapmaya başla!

Yaptırımların İkinci Turu Yaklaşırken İran Riyali Rekor Düşük Seviyeye Ulaştı

Düşüşe devam eden İran riyali, ABD yaptırımlarının ardından dolar karşısında tarihin en düşük seviyesini gördü. Detaylar haberimizde;
Yaptırımların İkinci Turu Yaklaşırken İran Riyali Rekor Düşük Seviyeye Ulaştı

ABD yaptırımlarının ikinci turunun başlamasına haftalar kalmışken İran riyalinin dolar karşısında yeni bir düşüş rekoru kırdığı görüldü. Cumartesi gününden bu yana dolara karşı % 12 değer kaybeden İran riyalinin, dün öğleden sonraki saatlerde 165 bin riyalden işlem gördüğü söylendi.

Tahran merkezli Tasnim’in haberinde; ABD dolarının 170 bin riyale kadar alıcı bulduğu, İran riyalinin bu yıl % 75 civarında değer kaybı yaşadığı bildirildi. İran’ın para birimindeki dengesizliklerin altındaki nedenlerin ise ekonominin güçsüzlüğü, ülkenin bankacılık sektöründeki problemler ve elbette ABD’nin yaptırımları sonrası halkın dolara yoğun rağbet göstermesi olarak belirtildi.

Amerikan yaptırımlarının etkisiyle dolar karşısında yeni düşük seviyeler kaydeden İran riyali, 170 bin seviyelerine kadar ulaştı.

İran Riyali Rekor Düşük Seviyelere Ulaştı Bu yıl % 75 oranında değer kaybeden İran riyalindeki volatilitenin en büyük nedeni ise ABD yaptırımları olarak göze çarptı. Zira güçsüz bir ekonomi ve sorunlu bankaların da etkisi olması rağmen 2015 nükleer anlaşmasından çekilerek ülkeye yeni yaptırımlar uygulayacağını duyuran ABD, yoğun dolar talebinde en büyük faktördü.

ABD Başkanı Donald Trump, Mayıs’ta yaptığı açıklamada İran’la nükleer anlaşmadan çekileceğini ve askıya alınan yaptırımların yeniden hayata geçirileceğini duyurmuştu.

ABD Yaptırımları Riyali Düşürdü İran’ın anlaşmayı kendi çıkarları için kullandığını savunan Trump, Tahran’a en üst düzey ekonomik yaptırımları yeniden getireceklerini söylemişti. Açıklamalardan kısa süre sonra Brent petrol 76 dolarla son 4 yılın zirvesini görmüş, OPEC’in en büyük üreticilerinden İran’a uygulanacak yaptırımlar piyasaları tedirgin etmişti.

Ağustos ayında İran’a yönelik yaptırım planını ilan eden Trump; İran ile iş yapanın ABD ile yapmayacağını söylemiş, bunların Kasım’da daha da ağırlaşacağını açıklamıştı.

 Kasım'da İkinci Turu ABD Yaptırımları Başlayacakİran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise ABD’nin yaptırımları yeniden devreye sokmasını eleştirerek bunun; “İranlılar arasında bölünme tohumları ekmeyi amaçlayan psikolojik bir savaş” olduğunu söylemişti. Sonuçta; ABD’nin anlaşmadan tek taraflı çekilmesi İran’ın kırılgan ekonomisindeki sorunları çok daha kötü hale getirmiş ve riyal ilk aşama yaptırımların devreye girmesiyle beraber hızlı bir düşüş sürecine başlamıştı.

İlk aşama yaptırımların hedefi İran’ın en büyük istihdam alanlarından otomotiv sektörü olurken, PSA, Renault, Daimler gibi devler Tahran’daki planlarından vazgeçmişti. Dün de İsveçli otomotiv devi Volvo yaptırımlar nedeniyle İran’dan çekilme kararı almış, ülkenin bankacılık sisteminin çalışamaz hale geldiğini belirtmişti. İlaveten; dün Birleşmiş Milletler’de konuşma yapan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de ABD’nin tek taraflı yaptırımlarıyla ülkeye ekonomik savaş açtığını dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum