Yatırım yapmaya başla!

İran Rejimi Çökerse, Petrol Fiyatları 40 Dolara Kadar Gerileyebilir

İran’da rejim değişikliğinin petrol fiyatlarını 40 dolara kadar düşürebileceği söylendi.
İran Rejimi Çökerse, Petrol Fiyatları 40 Dolara Kadar Gerileyebilir

Enerji araştırma enstitüsü JBC Energy’nin başkanı, İran rejimi çökerse petrol fiyatlarının varil başına 40 dolara kadar düşebileceğini söyledi. JBC Energy Başkanı Johannes Benigni’nin yorumları, İran’da devam eden huzursuzluk ortasında geldi.

Hükümetin düşmüş bir yolcu uçağının sorumluluğunu alması üzerine öfkelenen halkın ayaklanmasıyla başlayan protestolarda, rejim aleyhine pek çok slogan atıldığı yazılıp çizilmişti.

Hatta protestocuların; “Düşmanımızın Amerika olduğu konusunda yalan söylüyorlar, düşmanımız tam burada, ölüm, diktatöre ölüm” şeklinde ifadeler kullandıkları da kaydedildi.

İran ekonomisi, Başkan Donald Trump’ın 2015 nükleer anlaşmasından çekilmesinin ardından uygulanan ABD yaptırımlarından da önemli seviyede etkilenmişti.

İran Rejimi Çökerse, Petrol Fiyatları 40 Dolar GerileyebilirGelişmeler üzerine konuşan eski bir Amerikan yetkilisi de İran rejiminin olası bir çöküşe her zamankinden yakın olduğunu söyledi. Eski Başkan Barack Obama yönetiminde ulusal güvenlik danışmanı olarak görev yapan James Jones, İran rejim çöküşü hakkındaki yorumuyla dikkat çekerek; “Bu konuda konuşmak muhtemelen politik olarak doğru değil, ama bunu düşünmek zorundasın” dedi.

Güncel Petrol Fiyatları için Tıklayın

JBC Energy’den Benigni de Tahran’daki liderlik değişikliğinin enerji fiyatları üzerinde önemli bir etkisi olacağını söyledi. Bugünkü açıklamasında; “Bu, petrol piyasası için petrol fiyatlarının 40 dolara düşme olasılığının çok yüksek olduğu anlamına gelir” dedi.

“İran’ın en kısa sürede kolayca 1,5 milyon varil ekleyebileceğini unutmayın. Hatta belki de 2 milyon varil ve bu çok fazla petrol” diyen enerji şirketi yöneticisi, daha büyük ölçekte Brent ham petrolü için çok fazla avantajlı potansiyel olmadığını dile getirdi. Şu anda 6 milyon varil petrol olduğunun ve bunun 2 milyonunun İran’dan geldiğinin unutulmaması gerektiğini anlattı.

“İran üzerinde daha fazla baskınız varsa, Çin’e giden 100, 200 bin varili belki azaltabilirsiniz, ama bu size çok daha fazla yukarı yönlü potansiyel vermiyor. Bunu yapabilen tek şey, askeri çatışma” ifadeleriyle görüş bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum