Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

İran’ın Petrol Üretimini Dondurmama Tavrına Rusya’dan Cevap Geldi!

İran’ın Petrol Üretimini Dondurmama Tavrına Rusya’dan Cevap Geldi!

Petrol piyasasında bu işlem haftasında oldukça önemli gelişmeler yaşanıyor. Bilindiği üzere petrol geçtiğimiz haftaki işlemlerde ABD’de artan benzin talebinden destek bulan tırmanışını sürdürmüştü. Ayrıca Baker Hughes Inc.’ın açıkladığı, ABD’deki aktif petrol sondaj kuyularının tam 7 yılın en düşük seviyelerine kadar gerilemiş olması da petrolün ralli yapmasındaki en önemli nedendi. Yaşanan bu gelişmelerle petrol geçtiğimiz hafta ralli yapmıştı. Ancak bu işlem haftasında yaşanan gelişmelerle petrol, yönünü yeniden aşağıya doğru çevirmek zorunda kaldı. Bunun en önemli nedeni ise İran oldu.

Bilindiği üzere yaklaşık olarak üç hafta önce Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve Rusya arasında petrol üretimini Ocak ayı seviyesinde dondurmak üzere bir görüşme gerçekleşmişti. Ancak bu görüşmenin ardından üretici ülkeler arasındaki güvensizlikten kaynaklı olarak anlaşmada resmi imzalar atılamamıştı. Bu gelişmelerin ardından ise OPEC ve Rusya petrol üretimini dondurmak adına yeniden bir araya geleceklerini duyurmuşlardı. Dünyanın önde gelen petrol üreticisi ülkelerinin, üretimi dondurmak adına atacakları bu önemli adımda kilit rol oynayan İran, petrol üretimini dondurmamak konusunda ısrarcı davranıyor. Yaşanan bu gelişmeler petrolün kayıplarının derinleşmesine neden olurken, bugün İran Petrol Bakan Yardımcısı Amir Hossein Zamaninia ve Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak çarpıcı açıklamalar yaptılar. Tarafların açıklamalarının önemli bölümleri ise şöyle oldu;

“Haziran ayına kadar üretim günlük 1 milyon varile çıkacak!”

İran’ın Ticaret ve Uluslararası İşlerden Sorumlu Petrol Bakan Yardımcısı Amir Hossein Zamaninia, bugün oldukça çarpıcı açıklamalarda bulundu. Zamaninia yaptığı açıklamda, OPEC ve Rusya arasında gerçekleşen petrol üretimini Ocak ayı seviyesinde dondurma anlaşmasına İran’ın katılmayacağını söyledi. Açıklamalarının devamında ise Zamaninia, İran’ın Haziran ayına kadar petrol üretimini günlük 1 milyon varile kadar çıkaracağını ifade etti.

“İran petrol üretimini dondurma konusunda bir süre sonra bize katılabilir…”

Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak bugün gerçekleştirdiği açıklamada OPEC ve Rusya arasında yeniden görüşülecek olan petrol üretimini Ocak ayı seviyesinde dondurma görüşmeleri ve İran’ın tavrıyla ilgili olarak görüşlerini açıkladı. Novak değerlendirmesinde, petrol üreticisi ülkelerin büyük olasılıkla Nisan’da piyasaya istikrar getirmek adına petrol üretiminin Ocak ayı seviyelerinde dondurulmasına ilişkin teklifi görüşmek üzere bir araya geleceklerini söyledi. Bu görüşmeye İran Petrol Bakanı Bijan Namdar Zanganeh’i de katılmasını umduğunu belirten Novak, İran’ın petrol üretimi adına kilit bir role sahip olduğunu dile getirdi. Açıklamalarının son bölümünde ise Novak; İran’ın şimdilik üretim dondurulmasıyla ilgili sınırlanmamak için makul argümanlara sahip olduğunu belirterek, İran’ın bir süre sonra petrol üretimini donduran ülkeler safına katılabileceğini ifade etti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum