Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İran Borsasında 56 Dolardan Satışa Sunulan Petrole Yine Alıcı Çıkmadı

5 Kasım’da yürürlüğe giren ABD yaptırımları sonrası İran petrolü üçüncü kez borsada satışa sunuldu. Ancak bir öncekinde olduğu gibi bu kez de İran petrolüne alıcı çıkmadı.
İran Borsasında 56 Dolardan Satışa Sunulan Petrole Yine Alıcı Çıkmadı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’nin, İran’ın petrol ihracatı ile 700’den fazla banka, şirket ve ülke vatandaşına yönelik yaptırımı 5 Kasım’da yürürlüğe girdi. Bu tarihten sonra İran hükümeti ekonomik açıdan etkilenmemek için bazı önlemlere başvurdu. Ülke, ABD yaptırımlarından en az zararla çıkabilmek için 2018 yılının Ekim ayından bu yana petrolünü borsada satışa sunmaya başladı.

İran Ulusal Petrol Şirketi’nin İran Enerji Borsası’nda (IRENEX) dün varil başına 56 dolar 24 sent üzerinden satışa koyduğu 1 milyon varil ham petrole alıcı çıkmadı. Daha önce de aynı miktarda petrol borsada satışa sunulmuş ve alıcı bulamamıştı.

İran’ın, Tahran Enerji Borsası’nda varil başına 56 dolar 24 sentten satışa çıkardığı 1 milyon varil ham petrole alıcı çıkmadı.

Hükümete bağlı Ulusal Petrol Şirketi, ilk olarak 28 Ekim tarihinde borsada satışa sunulan 1 milyon varil ham petrolü, varil başına 74 dolar 85 sent üzerinden, 11 Kasım‘da ikinci kez borsada satışa sunduğu 700 bin varil petrolü ise 64 dolar 97 sentten satmıştı.

Söz konusu satışların %20’si riyal, %80’i ise döviz üzerinden yapıldı. İran’ın dini lideri Ali Hamaney yaptığı açıklamada ABD yaptırımları nedeniyle petrol satışında yöntem çeşitliliğine gidilmesi gerektiğini dile getirmişti. Fakat daha üçüncü kez borsada satışa sunulan ham petrole bir kez daha alıcı çıkmadı.

Petrol fiyatları ABD stoklarının artacağına yönelik endişelerle yatay seyretmeye başladı.

Mart Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında 30 sent yükselerek,varil başına 54,86 dolara geldi. TSİ 12:37’de ise 54,95 dolardan işlem görüyor. Nisan vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 30 sent artarak varil başına 62.81 dolara ulaştı. Şu dakikalarda aynı fiyatta seyreden Brent petrolü Nisan vadeli WTI’a kıyasla 7.63 dolar primli işlem gördü.

Petrol Fiyatlarındaki Anlık Değişimler için Tıklayın

Vadeli petrol kontratları New York’ta dün %1,3 oranında geriledikten sonra fazla değişiklik göstermedi. Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak OPEC üretim kısıntısı anlaşmasına bağlı olarak günlük 47 bin varil düşüş gösterdiğini söyledi.

Yarın açıklanacak ABD ham petrol stoklarının üst üste üç haftadır yükselmesi bekleniyor.

OPEC ve ortaklarının üretim kısıntılarına başlaması ham petrolü bu yılın başından beri %20 oranında yükseltti. Ekonomik açıdan çok derin bir kriz içerisinde olan, dünyanın en zengin petrol rezervine sahip Venezuela’da yaşanan siyasi mücadelenin küresel arzı düşürebileceği yorumlanıyor. Rakuten Securities Inc. Emtia Analisti Satoru Yoshida, OPEC üye ülkeleri ve OPEC dışı ülkelerin üretim kısıntısı kararına uyduğunu, Venezuela’da petrol üretiminde düşüş olması ve bunun uzun sürmesinin piyasalardaki etkisinin çok büyük olacağını dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu