Yatırım yapmaya başla!

İran Petrol Bakanı Uyardı: “Çok Ağır Kıtlık Olacak”

İran Petrol Bakanı Bijan Namdar Zanganeh, yaklaşan ABD yaptırımları ve bunun yarattığı üretim sıkıntısı ile önümüzdeki aylarda petrolde kıtlık yaşanacağını söyledi.
İran Petrol Bakanı Uyardı: “Çok Ağır Kıtlık Olacak”

İran Petrol Bakanı Bijan Namdar Zanganeh, petrol piyasasındaki gelişmeleri değerlendirdi. Önümüzdeki aylarda çok ciddi oranda petrol sıkıntısı yaşanacağını belirten Zanganeh, ABD’nin İran’a yönelik uygulayacağı yaptırımlardan doğacak açığın diğer küresel üreticiler tarafından doldurulacağına yönelik açıklamalarının, piyasayı hiçbir şekilde etkilemediğini söyledi.

Zanganeh, yüksek fiyatların ve piyasadaki arz açığının önümüzdeki aylarda çok ağır petrol kıtlığı olacağı yönündeki endişelerin en iyi kanıtı olduğunu belirtti.

Geçen hafta Suudi Arabistan Veliaht Prensi’nin, ABD’nin İran yaptırımlarının etkisiyle doğacak olan açığın doldurulmasını taahhüt eden açıklamalarına ilişkin yorum yapan Bakan Zanganeh, aslında ne Suudilerin ne de diğer ülkelerin İran ihracatından doğacak açığı dolduramayacaklarını, bu tür konuşmaların sadece ABD’nin baskısı sebebiyle yapıldığını dile getirdi.

Petrol fiyatları, ABD’nin yaptırımlarının İran’da üretime etkisinin sınırlı kalacağına yönelik işaretlerin etkisiyle düşüşünü sürdürdü.

Brent petrol ilk seanssa %2,5 düştükten sonra %1,1 kadar daha geriledi ve varil başına 84 doların altına indi. Suudi prensin doğacak olan üretim açığının doldurulacağını söylemesi, ABD’nin Kasım ayında devreye sokulacak olan yaptırımların ardından İran’dan petrol almaya devam etmek isteyen ülkelerle görüşme yapacağını duyurması, petrol fiyatları üzerinde en büyük etken oldu. Aralık vadeli Brent tipi petrol, Londra merkezli ICE Futuren Europe piyasasında 96 sent düşerek varil başında 83.20 dolara indi. TSİ 14:23’te ise 82,90 dolardan işlem görüyor.

Yatırımcıların azalan üretimin telafi edilip edilmeyeceğine yönelik endişeleri devam ediyor.

Fiyatlar, ABD yaptırımları, Venezuela ve Lİbya’daki sıkıntılar, ihracatın azalması, küresel arz darlığının yoğunlaşmasına neden olacağı endişeler ile dört yılın zirvesini görmüştü. Ancak yatırımcıların Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve ortaklarının üretimi yeterince hızlı artırmayabilecekleri ve azalan üretimi tamamen karşılayacak kapasiteye sahip olmayacakları endişeleri ile geriledi.

Kasım vadeli Batı Teksas türü ham petrol Nymex piyasasında %0,8 düşerek varil başına 73,74 dolara indi.

Şu dakikalarda ise 74,27 dolardan işlem görüyor. Cuma günü 1 sent yükselen kontratta toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın %25 üzerinde gerçekleşti. Hyundai Futures Corp. Emtia Analisti Will Yun, fiyatların Suudilerin İran’dan kaynaklanacak açığı kapatabileceklerine yönelik taahhüdüne tepki verdiğini, bu durumun ise arz darlığı endişelerinin azalmasına sebep olduğunu söyledi.

“Piyasada üretimin ne kadar artırılacağını görmek için halen bekle-gör durumu hakim.” diyen Yun, bu nedenle yatırımcıların temkinli davranmayı tercih edeceğini, fiyatların gelecek ay üretim konusuna daha fazla açıklık getirilene kadar dar bir bantta seyredeceğini yorumladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum