Yatırım yapmaya başla!

İran Para Biriminde Değişikliğe Gidiyor

İran Para Biriminde Değişikliğe Gidiyor

İran para biriminde değişikliğe gitmek için hazırlıklara başladı. İstanbul Dış İlişkiler Komisyonu (DEİK) İran İş Konseyi Başkan Yardımcısı Osman Aksoy, İran’ın paradan 4 sıfır atarak riyalden dinara geçmek istediğinin bilgisini verdi.

“İran İş Fırsatları Toplantısı’nda” söz alan MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, İran’ın uzun yıllardır uygulanan ambargo sebebiyle sıkıntı yaşadığını, Temmuz ayında varılan nükleer mutabakat sonrasında ülkenin ekonomik anlamda rahatlayacağı ve daha aktif rol alacağını söyledi. Toplantıda konuşan Olpak sözlerine şöyle devam etti;

“Bunun yanında İran’ın küresel ekonomik sisteme yeniden dahil edilerek, Batı ülkeleri tarafından meşru bir aktör olarak kabul edilecek olmasının küresel ekonomiye etkileri de çok önemli. Anlaşmanın bir neticesi olarak dünyada ikinci büyük doğal gaz ve dördüncü büyük petrol rezervine sahip olan İran’ın yeniden petrol ve doğal gaz arzında bulunması, bu konudaki belirsizliği daha yönetilebilir hale getirecek. Küresel petrol ve doğal gaz arzının artması, orta ve uzun vadede fiyatları aşağı çekip Türkiye gibi enerji ithal eden ülkeler açısından olumlu sonuçlar doğuracak,” dedi.

DEİK Türk–İran İş Konsey Başkan Yardımcısı Osman Aksoy ise İran’ın Türkiye’de eksik veya yanlış tanındığını ifade etti. İran’dan ayrılırken kendisine devlet törenine benzer bir uğurlama yapıldığını söyleyen Aksoy, oldukça da sıcak bir ortamın olduğunu belirtti. Kendisine yetkililerin “Sen İran’ın Türkiye’deki temsilcisisin” ifadesinin de  kullanıldığını dile getirdi. Aksoy, elimden geldiğince İran’ı her fırsatta tanıtmaya çalıştığını söylerek ayrıldığını vurguladı.

İran’ın İstanbul Başkonsolosluğu Ekonomi Müsteşarı Başdanışmanı Keyvan Zadeh ise; “Acaba biz ticari ilişkiler açısından hak ettiğimiz noktada mıyız? İran bu konuda pek çok potansiyel barındırıyor. İran olarak zor günümüzde yanımızda olan Türk kardeşlerimizin bu güzel günlerimizde de yanımızda olmasını istiyoruz. Bizim önceliğimiz Türk kardeşlerimizin İran pazarına girerek fırsatlardan yararlanmasıdır,” şeklinde görüşlerini bildirdi.

Bu arada dünyada İran dışında riyali kullanan tek ülke Suudi Arabistan. Para birimi olarak dinarı kullanan ülkeler ise Cezayir, Bahreyn, Irak, Kuveyt, Ürdün, Libya, Sırbistan ve Tunus.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum