Yatırım yapmaya başla!

İran’ın Para Birimi Değişti: Riyal Gitti Tümen Geldi!

İran Riyal'den resmen vazgeçti. Bakanlar Kurulu'nda alınan para birimi değişikliği kararı, eğer İran Meclisi ve Anayasa Koruyucular Konseyi'nde de onaylanırsa, artık Riyal yerine Tümen kullanılacak.
İran’ın Para Birimi Değişti: Riyal Gitti Tümen Geldi!

İran devleti, çok köklü bir değişiklik haberiyle gündemde. Ülke 90 yıldır kullandığı resmi para birimi olan Riyal’i bırakıp, Tümen kullanımına geçilmesi için resmi adımları attı. Dün akşam düzenlenen toplantı sonrasında, Bakanlar Kurulu Sekreteri Mohsen Haci Mirzayi, IRNA haber ajansına açıklamada bulundu.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, ülkenin para biriminin değiştirilmesine karar verdi.

İran’ın resmi devlet haber ajansı olan IRNA tarafından elde edilen bilgiye göre; Bakanlar Kurulu Riyal yerine Tümen kullanılmasına karar verdi. Ancak, bu kararın uygulamaya geçirilmesi için öncelikle ülke meclisi, ardından da Anayasayı Koruyucular Konseyi üyeleri tarafından onaylanması gerekiyor.

Eğer karar kabul edilir de uygulamaya konulursa, 1 Tümen 10 Riyal’e eşit olacak. 1000 Tümen ise 1,1 Türk lirasına tekabül edecek.

Türkçe kökenli bir kelime olan Tümen zaten halk tarafından gayri resmi bir terim olarak kullanılıyor.

Farsçada Toman veya Tuman şeklinde telaffuz edilen Tümen, daha öncesinde de İran’da para birimi olarak kullanılmış. Yani İran’ın yeniden eski para birimine geçtiğini söyleyebiliriz. Belki de bu yüzden halk hala günlük kullanımda 10 Riyal’e denk gelen bu para birimini gayri resmi bir şekilde kullanıyor. Aslında pratikte bakıldığında, İran para biriminden bir sıfır atılması şeklinde de yorumlanabilir.

Peki, 90 yıldır kullanılan İran Riyali’nin değiştirilmesine hangi sebeplerle gerek duyuldu?

Dün toplanan Bakanlar Kurulu’nda alınan, resmi para birimindeki değişikliğin altında, bankacılık sektöründeki karışıklığın düzeltilmesi amaçlanıyor. Bu değişiklik sayesinde bankacılık sektörünün gelişeceği, var olan karışıklığın çözüleceği tahmin ediliyor. İran yetkilileri Tümen’e geçilmesi halinde, ABD doları karşısında güçlenme sağlayacaklarını öngörüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum