Yatırım yapmaya başla!

İran Yaptırımından Muaf Türkiye’de Güçlenen TL ve Yükselen TUPRS Dikkat Çekti

Türkiye İran yaptırımından muaf tutulan ülkeler arasında yer aldı. Gelişmenin beklenen yansımasında TUPRS hareketlenirken, TL'de değer kazanımları ivmelendi.
İran Yaptırımından Muaf Türkiye’de Güçlenen TL ve Yükselen TUPRS Dikkat Çekti

ABD Başkanı Donald Trump’ın nükleer anlaşmadan çekilmesini nedeni ile geri getirdiği İran yaptırımlarında son olan ikinci paket resmen yürürlüğe girdi.

İran Ulusal Petrol Şirketi ve iştiraklerinin uluslararası alanda faaliyetlerine bir kısıtlama getirecek yaptırımlar ve büyük ölçüde petrol ihracatına dayanan ülke ekonomisinin can damarını kesmeyi hedef alan aldı. ABD yönetimi bir başka gelişme ülke dışı kurumların İran Merkez Bankası ve diğer İran’lı bankalarla işlem yapılmasını da yaptırımlara tabi hale getirdi.

Finansal Alanda da Yaptırım

SWIFT Kısıtlaması Getirildi ve Çalışılması Halinde ABD Ambargosu YapılabilirFinans başlığı altında önemle dikkat ettiğimiz başka bir açıklama ise uluslararası fon transferlerini düzenleyen SWIFT sisteminin, ambargo uygulanan İran’lı finans kurumlarına kapatılmaması halinde ABD’nin yaptırımına maruz kalacağı yönünde idi. İran İslam Cumhuriyeti Gemicilik Şirketi ve İran Güney Gemicilik Hattı Şirketi bağlı iştirakleri dahil olmak üzere ABD Hazine Bakanlığı kara listesine alındı. 

TUPRS Grafikleri Hareketlendi

TUPRS Grafikleri HareketlendiMuafiyet gösterilecek ülkelere baktığımızda Türkiye, İran petrol ithalatını düşürmekle birlikte sıfırlayamayan 8 ülke ülkeye tanınan geçici muafiyet grubu arasında yer aldı. Türkiye’nin muaf olması piyasalara olumlu yansıyabilecek pozitif bir haber olarak değerlendiriliyor. Sabah değerlendirdiğimiz Borsa İstanbul hareketleri yazımızda da TURPS hissesini incelediğimiz üzere gelişme ile birlikte hissenin %3.41 primlenme ile 136,50 TL’den işlemlerini gerçekleştirdiğini gözlemliyoruz. Günlük yüksek noktasında 138.30 TL’yi kaydeden kağıt düşük seviyesinde bir değişim sergilemeyip 131,20 TL’de gözlemleniyor.

Açıklama ile güçlü duruşuna ve değerlenme oranına ivme katan TL 5,4060 bandında işlem görmekte. Yaşanılan bu değerlenmenin piyasalara yansıması dolar bazlı firmalar açısından olumsuz bir durum teşkil edebilecek iken, iç pazarda rahatlamayı devam ettirecek desteklerden biri olarak değerlendirilebilir.

Uzak Doğu borsalarında Çin ABD olumlu beklentisinin yukarı yönlü fiyatlandığı ve sabah kaydedilen Beyaz Saray açıklaması ile toparlanmanın geri verildiği grafikleri dikkatimizi çekiyor. Hang Seng %2.08, Nikkei 225 %1.55 ve KOSPI %0.91 oranında değer kaybı kaydediyor. 

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum