Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İran’ın İthalat Yasağı Türkiye ile Ticari İlişkisine Zarar Verebilir

İran’nın kendi ürettikleri benzer ürünlerde ithalat yasağı getirmesinin, Türkiye’nin yaptığı ihracatı durma noktasına getirebileceği belirtildi.
İran’ın İthalat Yasağı Türkiye ile Ticari İlişkisine Zarar Verebilir
Yorum

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Tahran Temsilcisi Fatih Çayabatmaz, İran Meclisi’nde onaylanan yasa tasarısı sonrasında Türkiye’nin bu ülkeye yapacağı ihracatın büyük oranda azalacağını ve hatta durma noktasına gelebileceğini belirtti. İran’ın iç piyasanın ihtiyacını karşılayacak kadar ülkede üretimi olan benzer malların ithalatının yasaklanma kararının, ticari ilişkilerimize zarar verecek düzeyde olacağını ekledi.

MÜSİAD Tahran Temsilcisi, İran Meclisi’nin aldığı yeni karar ile ithalatın tamamen kesilmeye çalışıldığını söyledi.

Daha önce üretimi yapılan; televizyon, radyo, bilboard ve gazete gibi her türlü yazılı, görsel ve basılı alanda reklamın yasaklandığını belirten Çayabatmaz, Türkiye ile İran arasında 2015 yılında yürürlüğe giren Tercihli Ticaret Anlaşması’nın bu karardan etkilenmemesi gerektiğini dile getirdi. Söz konusu anlaşmanın müzakerelerinin yaklaşık 10 yıl sürdüğünü, bu süreç sonucunda iki ülkenin karşılıklı olarak 200 civarı malda gümrük vergisinde indirime gidildiğini hatırlattı.

2018 yılının başında ekonomik yaptırımların başlamasıyla birlikte 1.339 malın ithalatının yasaklandığını söyledi.

Tercihli Ticaret Anlaşması kapsamında 61 ürününün ithalatının yasaklanmış olduğunu dile getiren Fatih Çayabatamaz, bu ürünlerde ithalat yasağının getirilmesinin Türkiye’nin İran’a ihracatını %30 azalttığını aktardı. 1.339 ürün arasında yer alan 61 ürünün bu listeden çıkarılması için İran Ticareti Geliştirme Kurumu’na başvurduklarını, Tercihli Ticaret Anlaşması’nın iki ülke arasında yapılmasına rağmen uluslararası bir özellik taşıdığını sözlerine ekledi.

İran Meclisi’nin aldığı kararda Tercihli Ticaret Anlaşması yapmış ülkelerin bir an önce kapsam dışında bırakılması gerektiğini belirtti.

Bu konuda olumlu gelişmeler olmasını beklediğini anlatan Çayabatmaz, Türkiye’nin İran’a ihracatının daha çok tüketim malları üzerinden olduğunu, tekstil, gıda, beyaz eşya, sağlık ve kozmetik ürünlerinin en çok sattığımız ürünler arasında yer aldığını aktardı. Bu ürünlerinin benzerlerinin İran’da üretildiğini, alınan ithalat yasağı ile Türkiye’nin yaptığı ihracatın durma noktasına gelebileceğini söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Ankara ziyaretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı toplantıda, Erdoğan’ın Tercihli Ticari Anlaşması’nın kapsamının genişletilip, ürün sayısının artırılması konusunda görüşme yaptıklarını ve iki ülkenin maliye bakanlarına beyanatta bulunulduğunu anlattı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu