Yatırım yapmaya başla!

İran ve Irak Arasındaki Ticari İşlemlerden Dolar Çıkarıldı

İran – Irak Ticaret Odası Başkanı Yahya İshak, iki ülke arasında gerçekleşen ticari işlemlerden doların çıkarıldığını açıkladı. İşte detaylar;
İran ve Irak Arasındaki Ticari İşlemlerden Dolar Çıkarıldı

Doların ticari işlemlerde yaygın kullanılması, küresel alanda güçlenmesine neden oluyor. Son dönemde ABD Başkanı Donald Trump’ın yaptığı çıkışlar yüzünden sorun yaşayan ülkeler ise dolardan çıkmayı konuşmaya başladılar. Bu konuda ilk adımlardan birisi de Irak ve İran’dan geldi. İki ülke arasında gerçekleşen ticari işlemlerde artık dolar kullanılmayacak.

İran basınına açıklama yapan Yahya İshak, iki ülkenin dolar yerine Euro, riyal ve Irak dinarı kullanacaklarını söyledi.

Yahya İshak Dolar Yorumu

İran – Irak Ticaret Odası Başkanı Yahya İshak, “İran ve Irak arasındaki ticari işlemlerden dolar çıkarıldı. Ticari işlemlerin birçoğu Euro, riyal ve Irak dinarı ile gerçekleştiriliyor,” dedi. İran’ın Irak’a petrol dışı ürün ticaretinin yaklaşık 8 milyar dolar olduğunu söyleyen İshak, buna rağmen bankalar arasında yapılan para transferinin oldukça düşük olduğuna dikkat çekti.

İshak, İran ekonomisinin temel önceliğinin bankacılık sorunlarını çözmek olduğunu ve Irak ile ortak banka kurulması gerektiğini ifade etti.

İran Ekonomisinin Temel Sorunu Bankacılık Sistemi

İran ve Irak arasında ortak bir banka kurulması gerektiğini; ama bu konuda hala engellerin bulunduğunu açıkladı. İran’ın ürün ihraç ettiği ülkelerin başında Çin geliyor ve ikinci sırada da Irak yer alıyor.

İshak, İran’ın Çin’e yaptığı ihracatın önemli bir kısmının petrol ve petrokimya ürünlerinden oluştuğunu söylüyor.

İran En Çok Çin'e İhracat Yapıyor

Yahya İshak, ikinci sırada yer alan Irak’a ise domates salçasından yapı malzemelerine kadar yüksek istihdam sağlayan ürünlerin ihraç edildiğini ifade ediyor. Hatırlayacağınız gibi ABD yönetimi, 7 Ağustos tarihinde İran’ın ABD dolarına erişimini de engelleyen tek taraflı yaptırım paketini uygulamaya başlamıştı.

Irak Hükümet Sözcüsü Saad el-Hadisi, ABD yaptırımları yüzünden Bağdat yönetiminin Tahran ile yapacağı finansal işlemlere Amerikan doları kullanımını durdurmak zorunda kaldığını açıklamıştı. Şimdi ise iki ülke arasındaki ticari işlemlerden doların kaldırılması, Trump’ın yanlış bir strateji uyguladığını düşünen uzmanları haklı çıkartacağa benziyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum