Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İran Hürmüz Boğazı’nı Kapatırsa Petrol Fiyatları 100 Doları Aşacak

Enerji analistleri, İran’ın Hürmüz Boğazı’nı tamamen kapatması durumunda petrol fiyatlarının hızla yükselebileceğini öngördü.
İran Hürmüz Boğazı’nı Kapatırsa Petrol Fiyatları 100 Doları Aşacak
Son Güncelleme: 
Yorum

İran’ın Hürmüz Boğazı’nı tamamen kapatması durumunda, petrol fiyatlarının 100 doların üzerine çıkabileceği yönünde yorumlar yapıldı. Enerji analistleri bugün CNBC’ye yaptıkları açıklamalar endişeleri artırdı. Tribeca Investment Partners yatırım analisti olan James Eginton, İran’ın Hürmüz Boğazı’nı kapatması durumunda petrol fiyatlarının tavan yapacağını söyledi.

Sonuçta İran ve Umman arasında yer alan Hürmüz Boğazı, Orta Doğu’daki ham üreticileri dünyadaki önemli pazarlara bağlayan dar ama stratejik olarak önemli bir su yolu ki kapatılmasının büyük tedarik kısıtlamalarına yol açacağı ortada.

2018 yılında kanaldaki günlük petrol akışı, günlük ortalama 21 milyon varil olarak gerçekleşti.

Hürmüz Boğazı ÖnemliBu, küresel petrol sıvıları tüketiminin yaklaşık yüzde 21’ine eşitti. Eginton da; “Hürmüz Boğazı’nı bloke ederseniz, petrolü 100 dolara doğru gönderirseniz. Önümüzdeki birkaç gün içinde, İranlıların Hürmüz Boğazı’nı engellemeye başladığını görmeye başlarsak o zaman çok daha yüksek petrol fiyatları için hazırlanmalıyız” dedi.

Uluslararası gösterge ham petrolü Brent, Çarşamba sabahı yüzde 0.9 artarak 68.87 dolardan işlem gördü ve seans içinde 71.75 dolara ulaşarak Eylül ayından bu yana en yüksek seviyesini kaydetti. ABD WTI da kazançlarının çoğunu geri vermeden önce 65.65 dolar seviyelerini gördü.

İran’ın füze saldırıları Kasım Süleymani’nin cenaze töreninden sadece saatler sonra geldi ve daha fazla yükseliş potansiyeli, Ortadoğu’da planlanmamış bir arz sıkıntısı riskini doğurdu.

İran ABD Saldırısı Orta Doğu Arz Sıkıntısı Doğurdu Bank of America’da emtia ve türev araştırma başkanı Francisco Blanch, Hürmüz Boğazı’nı kapatmanın muhtemelen petrolü üç haneli rakamlara göndereceğini dile getirdi.

Petrol Fiyatlarını Buradan Takip Edin!

Salı günü yayınlanan notunda Blanch, İran’ın ABD’nin güçlü askeri tepkisi korkusu düşünüldüğünde böyle bir hareket olasılığını düşük olduğunu ancak gerçekleşmesi durumunda petrol fiyatlarında 20 ila 40 dolar arasında sıçramaya yol açacağını bildirdi. Enerji Bilgi Yönetim İdaresi, bu noktadan geçen petrol ve kondensatın yüzde 76’sının 2018’de Asya pazarlarına gittiğini tahmin etmişti.

Çin, Hindistan, Japonya, Güney Kore ve Singapur’un aynı dönemde Hürmüz Boğazı’ndan Asya’ya taşınan ham petrol için en büyük destinasyonlar olduğu düşünülüyordu.

İran Hürmüz Boğazı’nı Kapatırsa Petrol Fiyatları 3 Haneli Rakamlar GönderirTankerTrackers.com’un kurucu ortağı olan Samir Madani, bu nedenle boğazdaki nakliyatları durdurmanın kimsenin çıkarına olmayacağını dile getirmişti. Çarşamba günü, kaynaklara atıf yapan Wall Street Journal, Suudi Arabistan devlet tanker operatörü Bahri’nin Hürmüz Boğazı üzerindeki geçişleri askıya aldığını bildirdi.

Ayrıca İngiliz savaş gemilerinin gerektiğinde Hürmüz Boğazı’ndan geçen İngiliz bayraklı petrol tankerlerini desteklemek için Körfez yakınında konuşlandığı rapor edildi. PVM Oil Associates analisti Stephen Brennock, olası görünmese de Hürmüz Boğazı’ndaki petrol arzında önemli bir bozulmanın yeni bir üç haneli petrol fiyatları dönemi getirebileceğini tahmin etti.

“İran’ın gemilerinin bu noktadan geçmesini engelleme girişimlerinin Washington için kırmızı bir çizgiyi temsil ettiğini de belirtmek gerekir. Böyle bir olay bu nedenle bölgedeki askeri çatışmalarda artışa yol açacaktır. Bu riskler Orta Doğu’nun başka yerlerinde arz kesintilerine neden olur ve bu da petrol fiyatlarını daha çok harekete geçirir.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%