Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İran/Hamaney: Koronavirüs Yayılırsa Ekonomi Kötüleşecek

İran’ın dini lideri Ali Hamaney, koronavirüsün yayılması durumunda ekonominin kötüleşeceği konusunda uyarıda bulundu. Detaylar şöyle;
İran/Hamaney: Koronavirüs Yayılırsa Ekonomi Kötüleşecek
Son Güncelleme: 
Yorum

İlk vakasını Şubat ayında bildiren ve o zamandan beri salgını durdurmak için çabalayan İran’da şimdiye kadar 220,180 vaka bildirildi. Toplam ölüm sayısı ise 10,364’e ulaştı.

İran’ın dini lideri Ali Hamaney, bugün yaptığı açıklamada koronavirüsün kontrolsüz bir şekilde yayılması durumunda, ülkenin ekonomik sorunlarının kötüleşeceği konusunda uyardı. Salgının yayılmasını önlemek için ilk hızın azaldığını da ekledi.

İslam cumhuriyeti, Covid-19’a yanıt olarak Mart ayında zorunlu olmayan işletmelerini, okulları, halka açık etkinliklerini kapatmış fakat hükümet, ülkenin yaptırımlardan darbe alan ekonomisini yeniden açmak için Nisan ayından itibaren kısıtlamaları yavaş yavaş kaldırmaya başlamıştı.

Arab News’in haberine göre Ali Hamaney; “Koronavirüsün neden olduğu ekonomik sorunları önlemek için bir şeyler yapılması gerektiğini söylemek doğru” dedi.

Ancak ihmal ve hastalığın önemli ölçüde yayılması durumunda ekonomik sorunların artacağını da ekledi. Analistlere göre İran riyali, ekonominin geçici olarak kapanması, sınır kapanmaları ve petrol dışı ihracattaki duraklamalar nedeniyle son günlerde ABD dolarına karşı yeni düşük seviyelere geriledi.

İran, virüsün yayılmasını durdurmak için insanlara zorunlu bir kilit empoze etmekten kaçındı ancak maske takmanın zorunlu hale getirilmesi çağrısında bulundu.

İran’ın ekonomik sorunları, Trump’ın ABD’yi nükleer anlaşmadan çekip ülke üzerindeki hayati petrol satışlarını ve bankacılık ilişkilerini hedef alan yaptırımlar uygulamasıyla 2018’den bu yana kötüleşti.
İran Günlük Vaka
Kaynak: Worldometers

Pandemi ve ekonomi hakkında konuşan Hamaney, sağlık çalışanlarının fedakarlığı, gönüllü grupların çabaları ve halkın genel işbirliğinin İran’ı dünyanın başarılı ülkelerinden biri yaptığını söyledi.

Ancak bunun salgının başlarında olduğunu ve şu anda ne yazık ki bazı insanlar ve yetkililer arasında bu ivme ve çabanın azaldığını belirtti.

Resmi rakamlar, İran’ın günlük kaydedilen enfeksiyonlarda yaklaşık iki ayın en düşük seviyesine ulaştığı Mayıs ayının başından bu yana teyit edilen vakalarda yeni bir yörünge gösterdi. Öyle ki 4 Haziran’da 3574 ile günlük yeni vakada zirve yapan ülkede son olarak 26 Haziran’da 2628 yeni vaka bildirimi yapıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu