Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İranlı Hackerlar DSÖ Personellerinin Maillerine Ulaşmaya Çalıştı

İran destekli olduğu tahmin edilen siber korsanlar, Dünya Sağlık Örgütü’nde görev yapan personellerin kişisel e-postalarına girerek, küresel bilgi toplamaya çalıştı.
İranlı Hackerlar DSÖ Personellerinin Maillerine Ulaşmaya Çalıştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya Sağlık Örgütü (WHO – DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus koronavirüs salgınına dair yaptığı açıklamada, önümüzdeki günlerde can kaybının 50 bini geçeceğini söyledi.

Pandeminin başladığı ilk günden bu yana tüm bilgileri şeffaflık çerçevesinde dünyaya duyurmaya çalışan örgüt, siber korsanların saldırılarıyla karşı karşıya!

İran destekli olduğu tahmin edilen saldırıların, istihbarat toplama amacıyla yapıldığı düşünülüyor.

İranlı Hackerlar WHO SaldırıEdinilen bilgiye göre salgının küresel boyuttaki durumu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen bilgisayar korsanları DSÖ personellerine dijital saldırıda bulunuyor. İran kaynaklı olduğu tahmin edilen siber korsanların, örgütte çalışan personellerin kişisel e-postalarına girdiği ve bunlardan kötü amaçlı mesajlar yolladığı öğrenildi.

Söz konusu hesapların şifreleri kırılmaya çalışıldığı aktarıldı. Siber faaliyetleri izleyen büyük bir teknoloji şirketi, “İran devlet destekli saldırganların genellikle kimlik avı yoluyla uluslararası sağlık kuruluşlarını hedefleyenlere benzediğini gördük” açıklamasında bulundu.

DSÖ Sözcüsü Tarık Jasareviç, hackerların personellerinin kişisel e-postalarına girmeye çalıştığını söyledi.

DSÖ Siber SaldırıÖte yandan İran hükümeti kendilerine atılan bu suçlamayı reddederek, bunların hepsinin İran’da baskı uygulamak için yapıldığını bildirdi. Siber istihbarat şirketi Prevailion CEO’su Karim Hijazi, bir gurubun aktif olarak küresel sağlık organizasyonlarını hedef aldığını söyledi.

Ellerindeki tekniklerin çok iyi olmasına karşın söz konusu bilgisayar korsanlarının kimliklerini belirleme konusunda güçlük yaşadıklarını dile getirdi. Ancak söz konusu saldırıların Tahran ile bağlantılı olduğuna dair bulguların olduğunu açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu