Yatırım yapmaya başla!

İran’da Döviz İşlemlerinde Bundan Sonra Euro Kullanılacak

İran'da son günlerde döviz kurlarının beklenmedik bir şekilde yükselmesi hükümeti alarma geçirdi. Bundan böyle döviz işlemlerinde dolar yerine Euro kullanılmasına karar verildi.
İran’da Döviz İşlemlerinde Bundan Sonra Euro Kullanılacak

Geçtiğimiz günlerde, İran’da riyalin dolar karşısında değer kaybetmesini önlemek amacıyla dolar kuru 42 bin riyale sabitlenmişti. Dövize devlet kontrolünün getirilmesi açıklamasının ardından, bugün İran devlet kanalı Press TV’de yapılan haber ile bundan böyle mali işlemlerde resmi yabancı para birimi olarak Euro kullanılacağı duyuruldu.

İran’da birçok tüccar ithal ettiği ürünün ödemesini ekonomik ambargo, bürokrasideki aksaklıklar ve işlemlerin yavaş işlemesi nedeniyle sarraflar aracılığıyla yapıyordu. Son günlerde beklenmedik şekilde yükselen döviz kurlarına hükümet müdahale etmek zorunda kaldı.

İran’da Bakanlar Kurulu döviz işlemlerinde dolar yerine Euro kullanılmasına karar verdiğini açıkladı.

Konu ile ilgili son iki haftadır sürekli yeni kararlar alındı. Önce döviz piyasalarındaki sert dalgalanmalar üzerine İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani başkanlığında olağanüstü toplantı düzenlendi. Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, dolar kurunun 42 bin riyale sabitlendiğini açıkladı. Ardından bankacılık sistemi dışında döviz transferinin yasaklandığı duyuruldu.

İshak Cihangiri, açıklanan fiyatın üzerinde döviz satışı yapılmasının “döviz kaçakçılığı” sayılacağını söyledi.

3 gün önce ise İran Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Seyyid Ahmed Arakçi, ülkede bankacılık sistemi dışında döviz transferinin yasaklandığını bildirdi. Bu kararın piyasaya istikrar getireceğini düşünen Arakçi, ülke ekonomisinin şeffaflaşmasına, sermaye çıkışı ve kaçakçılıkla mücadeleye katkı sağlayacağını da belirtti. 10 bin Euro ve daha üzeri değerdeki döviz sahiplerinin paralarını bankaya yatırma zorunluluğu olduğunu söyledi.

Son olarak İran hükümetine bağlı televizyon kanalı tarafından İran’ın Euro kararı resmi bir şekilde duyuruldu.

Bu günden itibaren İran’da döviz işlemlerinde dolar yerine Euro kullanılacak. Yine devletin resmi haber ajansı IRNA; Türkiye ve İran arasındaki ilk para takasının dün yapıldığını açıkladı. Böylece her iki ülkenin para birimleri ilk defa dolar ve Euro gibi üçüncü bir rezerv para birimine gerek kalmadan takas edilmiş oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum