Yatırım yapmaya başla!

İran’da Artan Çelik Üretimi Türkiye için Tehdit Unsuru!

Son dokuz ayda çelik üretimini %20 artıran İran, ürün fiyatlarında ciddi derecede fark olması sebebiyle Türkiye’deki sektör temsilcilerini huzursuz etti.
İran’da Artan Çelik Üretimi Türkiye için Tehdit Unsuru!

Dünya Çelik Derneği tarafından yayımlanan aylık istatistiklere göre, İran 2018 yılının ilk dokuz ayında ham çelik üretimini geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında %20 artırdı. Bu artışla birlikte 18,5 milyon ton ham çelik üretirken, dünyada Vietnam’dan sonra üretimini en çok artıran ikinci ülke oldu. Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Adnan Aslan, İran’ın son yıllarda çelik üretimini hızla artırdığını ve bu durumun Türkiye’yi tehdit etmeye başladığını söyledi.

ÇİB Başkanı Aslan, İran’dan yapılan inşaat demiri ithalatının son aylarda 5 kat birden artış gösterdiğini belirtti.

Dünya Çelik Derneği’nin aylık yayınladığı sonuçlara göre, İran ham çelik üretimini bu yılın ilk dokuz ayında 20 artırarak, dünya genelinde en çok üretim artışı yapan ikinci ülke oldu. Çelik üretimini 2025 yılına kadar %100 artırarak, 55 milyon tona çıkarmayı hedeflediği öğrenildi. Tüm dünyada Ocak ve Temmuz ayları arasında ham çelik üretimi, geçen yılın aynı dönemine kıyasla %5 yükseldi ve 1,04 milyar tona çıktı.

Ancak İran’ın çelik üretimini bu denli artırması ve Türkiye’ye yaptığı ihracat sektörde birtakım tedirginliklerin doğmasına sebep oldu. ÇİB Başkanı Adnan Aslan, ithal edilen ürün fiyatlarının bizim ülkemizdeki fiyatlar ile kıyaslanmayacak kadar düşük olduğunu, bu durumun da fiyatlarda bir devlet desteği olduğu izlenimini uyandırdığını dile getirdi.

İran’ın Türkiye ihracatının sınır ticaretinin deprem yönetmeliği şartlarını dikkate almadan yoğunlaştığı söylendi.

İran’dan alınan çeliğin yılın ilk aylarında 1000 ton civarındayken, şimdi 5000 tona çıktığını belirten Aslan, ithalatın neredeyse tamamını inşaat demirlerinin oluşturduğunu, ürün fiyatları arasında Türkiye ile olan büyük farkın objektif maliyetlerle satış yapılmadığı ve ABD’nin İran’a uyguladığı ambargonun olumsuz etkilerinin azaltılabilmesi için devlet tarafından İran çelik sektörüne destek sağlandığı izlenimini verdiğini dile getirdi.

Bu haksız rekabetin önlenmesi gerektiğini söyleyen Aslan, “Ticaret Bakanlığınca TAREKS kapsamında çelik kalitelerinin ürün standartı olan TS-708 yanında; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yayınlanan Deprem Yönetmeliği hükümlerine uygunluğunun da aranmasında ve ithalatçıların da yerli üreticiler gibi “G Belgesi”ne sahip olmasının sağlanmasında fayda görüyoruz.” şeklinde konuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum