Yatırım yapmaya başla!

Irak Türkiye’den İthal Edilecek Beyaz Etin Vergi Oranında Rekor Düzeyde Artış Yaptı!

Irak hükümeti, yerel ürünleri koruma ve sanayilerini geliştirme adına bazı ürünlere ek vergi getireceğini duyurdu. Türkiye oranlarında ise rekor artış yapıldı.
Irak Türkiye’den İthal Edilecek Beyaz Etin Vergi Oranında Rekor Düzeyde Artış Yaptı!

ABD ile Çin arasında başlayan ek gümrük vergisi krizinin küresel boyutta ticaret savaşına dönüşmesi endişesi, ülkelerin korumacılık duvarlarını daha da güçlendirmesine sebep oluyor. Dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kanuna göre ABD’li menşeli bazı ürünlere ek vergi yükümlülüğü getirildiği bildirildi.

ABD’den Türkiye’ye ithal edilen ve ek vergi getirilen bazı ürünler arasında; alkol (%70), pirinç (%25), makyaj malzemesi (%30), tütün (%30) ve binek otomobiller (%60) yer alıyor. Vergi oranlarının artırılması konusunda Türkiye’yi etkileyecek bir adım da Irak’tan geldi.

Irak hükümeti 5 Ağustos’tan itibaren bazı ürünlerim ithalatında ek gümrük vergisi getireceğini duyurdu.

Yerel ürünleri koruma ve ulusal sanayiyi geliştirme amacıyla hayata geçirilecek olan uygulama, Ekonomi Bakanlığı’nın Ekonomi Bülteni’nde yer alan Bağdat Ticaret Müşavirliği tarafından duyuruldu. Yapılan açıklamaya göre; Irak’a ithal edilecek tavuk, tavuk ürünleri, tavuk parçaları, donmuş kanatlı hayvan etleri ve sakatatlardan alınan ek verginin %10’dan %50’ye yükseltildiği bildirildi.

Irak, tavuk eti ihracatında Türkiye’nin en büyük ve önemli pazarı konumunda.

Sektör ihracatının neredeyse yarısı Irak’a yapılırken, söz konusu karardan etkilenme oranının da bir o kadar büyük olması bekleniyor. Türkiye beyaz et üretiminde 2017 yılında %13 artış gösterdi. Bu alandaki ihracat ise %31 oranında yükseldi. 75 ülkeye ihracat yapan kanatlı et sektörü ile dünya ticaretinde beşinci sırada yer alarak önemini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Doğal patates cipsinden alınan ek gümrük vergisinin %10’dan %85’e çıkarıldığı bildirildi.

Gıda ürünlerinin haricinde; erkek takım elbisesine %20, elektrik kabinlerine %26, çamaşır suyu, leke çıkarıcı ve jel bulaşık deterjanlarına %30, PPR aşısına %100, Newcastle hastalığı aşısına %100, Lansoprazol 15 mg tablet ve inşaat bloklarına 27, birinci ve ikinci öğretim okul kitaplarına %200 ek gümrük vergisi getirildi. Söz konusu vergilerin 4 yıl boyunca da indirime girmeyeceği duyuruldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum