Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Irak Petrol Tesislerinin Hedeflenmesi Durumunda Asya’nın Kaynakları Bozulabilir

Yatırımcılar Irak’taki petrol tesislerine yönelik saldırılardan endişelenirken, böyle bir durumda pazarların sorun yaşayacağı söylendi.
Irak Petrol Tesislerinin Hedeflenmesi Durumunda Asya’nın Kaynakları Bozulabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD-İran arasındaki gerilim, Trump’ın açıklamalarıyla yatışsa da Asya’nın petrol yatırımcıları, Güney Irak’taki petrol tesislerine yönelik olası saldırılar konusunda endişeleniyor.

Eurasia Group’un küresel enerji ve doğal kaynaklar direktörü Henning Gloystein’e ait olan görüşe göre üretim seviyesindeki bir bozulma, petrol kartelinin açığı telafi etmesini zorlaştırabilir çünkü Irak OPEC’in ikinci en büyük üreticisi. Irak’ın Basra eyaletindeki petrol tesislerine atıfta bulunan Gloystein, bu tesisin şu anda jeopolitik risk dünyasının kalbinde olduğunu kaydetti.

Irak Vurulursa Başta Asya Olmak Üzere Pazarlar Sorun Yaşayacak

Irak Vurulursa Başta Asya Olmak Üzere Pazarlar Sorun Yaşayacak“Petrol piyasasının bir çatışmadan korktuğu yer burası çünkü eğer vurulursa, pazarlar özellikle de Asya’da sorun yaşayacak.” dedi. Associated Press’e göre Um Kasr limanı yakınlarında bulunan Basra, Irak’ın ham petrol üretiminin yaklaşık yüzde 85’ini oluşturuyor.

İranlı General Kasım Süleymani’nin öldürülmesi, ardından İran’ın Irak’taki Amerikan üslerini vurmasıyla yükselen gerilim, petrol fiyatlarında ani yükseliş yaratsa da Trump’ın açıklamaları sonrasında petrolde gerileme yaşandı.

Ancak durum hala değişkenliğini koruyor ve bölgedeki tankerlere ya da petrol tesislerine saldırı riski hala olası görünüyor. Japonya, Güney Kore, Çin ve Hindistan gibi bazı büyük Asya ülkeleri petrol için Orta Doğu’ya güvenirken saldırı durumunda gerçekleşecek bir aksama, kaynak riskini doğuruyor.

Gloystein, bu duruma işaret ederek potansiyel bir kesintide en büyük endişenin Hindistan olacağını dile getirdi. Bununla birlikte IEA da yeni açıklamasında Hindistan’ın petrol talebi büyümesinin 2020’lerin ortalarında Çin’i geçeceğini ancak bununa ülkeyi Orta Doğu’da aksama arzına karşı daha savunmasız hale getireceğini bildirdi. Gloystein endişesini şu sözlerle anlattı:

“Hindistan petrolün yaklaşık yüzde 40’ını Orta Doğu’dan, yüzde 20’sini Irak’tan alıyor ve ABD yaptırımları yüzünden İran ile Venezuela’yı kaybettiklerinde Irak’a geçtiler. Böylece bu jeopolitik krize yakalandılar.”

Piyasada Bol Miktarda Petrol Var

Piyasada Bol Miktarda Petrol VarGloystein yine de kısmen ABD petrol üretiminin artması nedeniyle şu anda piyasada bol miktarda petrol olduğunu dile getirdi. ABD’nin şu an günde 13 milyon varil ham petrol ürettiğini ve bu yıl ya da 2021’in başlarında rakamın günde 14 milyon varile kadar çıkabileceğini ekledi.

Geçtiğimiz yıl Suudi Arabistan’ı üretimin yarısını kesmeye zorlayan saldırılara işaret eden Gloystein, bu saldırıların ardından petrol fiyatlarının yükseldiğini ancak sonra yeniden düştüğünü söyledi.

“Şu anda piyasada o kadar çok petrol var ki tek bir aksaklık, hatta Orta Doğu’daki küçük bir aksaklık serisi, dünyayı beş ya da on yıl kadar etkilemez. Bunun nedeni sadece ABD üretimi değil aynı zamanda Brezilya üretiminin de artması. Hatta Kuzey Denizi ve Norveç bile bu yıl üretimi artırıyor.” dedi. Arz artarken, talep büyümesinin yavaşladığının da üzerini çizdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu