Yatırım yapmaya başla!

Irak’ın İthalat Yasağı Türkiye Yumurta Sektöründe İflasların Başlamasına Neden Oldu

Irak hükümetinin getirdiği ithalat yasağı Türkiye yumurta üreticilerini çıkmaza sürükledi. Her geçen gün düşen yumurta fiyatları birçok firmanın iflas etmesine sebep oldu.
Irak’ın İthalat Yasağı Türkiye Yumurta Sektöründe İflasların Başlamasına Neden Oldu

İki yıl öncesine kadar yumurta ihracatının %95’inin Irak’a yapıldığını söyleyen Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Genel Başkanı İbrahim Afyon, Irak hükümetinin getirdiği ithalat yasağı sebebiyle ihracatın durma noktasına geldiğini, yumurtalarını iç pazarda satamayan firmalarda ise iflasların başladığını söyledi.

Yumurta sektörünün Irak hükümetinin Mayıs ayında yumurta ithalatını durdurması ile çok ciddi bir ekonomik krizin içerisine girdiğini belirten Afyon, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’nın bu konu ile daha yakından ilgilenmesini talep etti.

YUM-BİR Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Sözcüsü Derya Pala, Irak’ın uluslararası ticaret kurallarına aykırı şekilde davrandığını söyledi.

YUM-BİR Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Sözcüsü Derya PalaSöz konusu ithalat yasağının, Türk yumurta üreticilerini büyük bir çıkmaza sürüklediğini dile getiren Pala, sektör olarak üretimin fazlasının ihraç edildiğini, bunun da %85’inin Irak’a yapıldığını anlattı. Yasak nedeniyle ihracatın durduğunu, iç piyasada oluşan ürün fazlalığının yumurta fiyatlarının hızla düşmesine sebep olduğunu açıkladı.

Derya Pala sözlerine “Üretici şu anda yumurtasını maliyetinin ancak yarısına satabiliyor, maliyeti 35-36 kuruş olan yumurtanın fiyatı 16-17 kuruşa kadar düştü. Üretici yumurta başına günde 20 kuruş zarar ediyor, bu günde 100 bin yumurta üreten bir işletmenin aylık 600 bin TL zarar etmesi demektir. Üzülerek söylüyoruz ki sektörde iflaslar başladı, bu sürecin uzun sürmesi halinde iflaslar artacak ve yumurta üretimini sürdürebilmek imkansız hale gelecek” şeklinde devam etti.

Uluslararası ticarete aykırı olan bu durumun kaldırılması için bir an önce Irak hükümeti ile görüşmelere başlanması gerektiğini söyledi.

Irak Yumurta İhracatıBu bağlamda ilgili makamların konuya dahil olmasını istediklerini belirten Pala, iflasların önüne geçebilmek amacıyla ve yumurta fiyatları normale dönene kadar, üreticinin zararını karşılayacak telafi ödemelerinin yapılması gerektiğini vurguladı.

Arz fazlasının azaltılması için tedbirler alınması gerektiğini, üreticilerin kredi borçlarının ve sigorta primlerinin ertelenmesinin yanında, Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından yumurta üreticilerine vadeli mısır ve buğday temin edilmesi gibi acil önlemlerin devreye sokulması gerektiğini aktardı.

Yumurta sektöründe yıllık nüfus ve tüketim artışı esas alınmadan plansız büyüme olduğu belirtildi.

Yumurta ÜreticileriSektörün ihracata bağlı olarak büyüme gerçekleştirdiğini anlatan Pala, plansız büyümeye bağlı olarak arz fazlası oluştuğunu, raf ömrü kısa olan ve stoklama imkanı olmayan bir ürün olan yumurtanın bu sebeple fiyatlarının aşırı derecede düştüğünü açıkladı.

Fiyatlardaki düşüşe rağmen tavuklarını beslemeye devam eden firmaların mali sıkıntı içine girerek, faaliyetlerine tamamen veya geçici olarak son verdiklerini ifade etti. Bu doğrultuda Tarım ve Orman Bakanlığı öncülüğünde planlı üretime geçilmesinin gerekliliğinden bahsetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum