Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Irak’ın Uyguladığı İthalat Yasağının Geçici Bir Önlem Olduğu Belirtildi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Iraklı bakan ile yaptığı görüşmeler neticesinde, halihazırdaki ithalat yasağının geçici bir önlem amacıyla konulmuş olduğunu söyledi.
Irak’ın Uyguladığı İthalat Yasağının Geçici Bir Önlem Olduğu Belirtildi
Yorum

Irak bir süredir Türkiye’den yumurta ithalatına yasak koymuştu. Getirilen bu yasak ihracatta sıkıntıların yaşanmasına ve yumurta sektöründe birçok firmanın iflas etmesine sebep olurken, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’dan sevindirici bir haber geldi. Pekcan, Iraklı bakan ile Whatsapp üzerinden yazıştıklarını ve söz konusu yasağın geçici bir önlem olduğunu aktardıklarını söyledi.

Türkiye’de üretilen yumurtaların %78’i, tavukların ise %57’si Irak pazarına gidiyor.

Türkiye Tavuk İhracatıBu iki sektörün Irak’ta 625 milyon dolarlık bir ihracat pazarı oluşturduğunu anlatan Pekcan, tek bir pazara odaklanıldığı ve burada sorun yaşandığı için sektörün kriz yaşadığını açıkladı. Bu doğrultuda pazar çeşitliliğini artırmaktan başka çare olmadığını, sorunu çözmek için de ilgili merciler ile görüşme içerisinde olduklarını sözlerine ekledi.

Iraklı bakanla Whatsapp üzerinden yazıştıklarını, ithalat yasağı kararlarının geçici önlem olduğunu söylediğini, ancak henüz kesin bir tarih vermediklerini aktardı.

Yasağın geçici bir karar olduğunun söylendiğini fakat parlamento kararı olduğu için hemen kaldırılamadığını söyledi.

İthalat Yasağı GeçiciTürkiye’de yumurta fiyatlarının düştüğü gibi Irak’ta üç katına çıktığını belirten Pekcan, bu durumu daha fazla sürdürmelerinin mümkün olmadığını dile getirdi. Türk yumurtalarının İran üzerinden Irak’a getirildiğini, fakat hangi şartlarda bu aktarımın sağlandığını bilmedikleri için bunu desteklemediklerini söyledi.

Irak ile yaşanan sorunlar göz önünde bulundurulduğunda pazar çeşitliliğimizin artırılması gerektiğini, daha uzak coğrafyaları da hedeflerimiz arasına koymamız gerektiğini dile getirdi. Bakanlık olarak her türlü ihracatçının arkasında olduklarını ve ticaret hacmimizi genişletmek için her kapıyı zorlayacaklarını anlattı.

Japonya ile çalışmaları hızlandırılan Serbest Ticaret Anlaşması görüşmeleri bu yıl içinde tamamlanacak.

Türk-Japon TicaretJaponya ile dengeli bir ticaret yapısına ulaşmak istediklerini belirten Bakan Pekcan, Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Hiroshige Seko ile bu kapsamda birkaç kez görüşme yaptıklarını açıkladı. Her iki tarafın da hassasiyetleri olduğunu, geçen hafta sonu yapılan G-20 Zirvesi’nde STA hakkında açıklama yapılmasını beklediklerini fakat bu nedenle bir paylaşımda bulunulmadığını ifade etti.

İki tarafında görüşmelerin bu yıl içerisinde tamamlanmasını temenni ettiklerini sözlerine ekledi. Türkiye’nin Çin ve Japonya gibi pazarlara ihtiyacı olduğunu, Japonya’nın 750 milyar dolarlık ticaret hacminden bizim de pay almamız gerektiğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu