Yatırım yapmaya başla!

Irak Ambargosunun Geçici Önlem Açıklamasına Rağmen Türkiye’de 17 Milyon Tavuk Kesildi

Yumurtada Irak problemi devam ederken, zor durumda kalan yumurta üreticisinin 1 milyon tavuğu telef oldu. Durum böyle devam ederse, bundan 6 ay sonra piyasada yumurta bulamayabiliriz.
Irak Ambargosunun Geçici Önlem Açıklamasına Rağmen Türkiye’de 17 Milyon Tavuk Kesildi

Geçtiğimiz ay, Irak hükümeti yumurtaya ithalat yasağı getirmiş, ardından Türkiye’de yumurta sektöründe iflaslar meydana gelmişti. Yumurta üreticilerini zora sokan bu durum, sektör için de büyük tehdit oluşturdu.

Irak hükümeti tarafından 1 Mayıs’ta alınan ithalat yasağı, ihracatı durma noktasına getirmişti. Geçtiğimiz hafta Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Iraklı bakanla yaptığı görüşme sonucunda, alınan ithalat yasağı kararının geçici bir önlem olduğunu açıklamıştı. Bu gelişme biraz olsun iç rahatlatırken, yumurta üreticisinin yaşadığı kriz ne yazık ki hala devam ediyor.

İthalatın durdurulması kararıyla mağdur olan üreticiler, tavukların yem masrafını karşılayamayınca son 20 günde 1 milyon tavuk telef oldu.

Yem Masrafı Karşılanamayan Tavuklar Telef OlduDurumdan endişe duyan sektör üreticileri bu krizin devam etmesi halinde bundan 6 ay sonrası için tehlike sinyalleri verdi. YUM-BİR Başkanı İbrahim Afyon, duruma çözüm getirileceğini bildirdi.

Diğer bir taraftan yumurta üreticisi ürünlerinin %20’lik kısmını Irak’a ihraç ediyordu. Durum böyle olunca elindekileri ülke piyasasına sürmek mecburiyetinde kaldı. Bununla birlikte yumurta fiyatları büyük bir düşüş yaşamıştı. Alınan bilgiye göre Irak’ın bu kararından sonra masraflarını karşılayamayan 8 üretici iflas etti.

Yalnızca iflasla sınırlı kalmayan bu olumsuz durum, 17 milyon tavuğun kesilmesine neden oldu.

17 Milyon Tavuk KesildiÖzel bir yumurta firmasında genel müdürlük yapan Savaş Doğan, yaşanan krize dair bilgi verdi. Kesimhanelerdeki yoğunluk nedeniyle pek çok tavuğun telef olduğunu belirten Doğan, üreticinin 12 lira maliyetindeki koliyi yarı fiyatına satmak durumunda kaldığını söyledi. Bu durumun sürmesiyle bundan 6 ay sonra piyasanın toparlanamayacak şekilde zarar göreceğini sözlerine ekledi.

Ardından sektörden beklentilerini dile getiren Doğan, kesim ve itlaflara devlet desteğinin yanında ihracat teşviklerinde artırım, devletler arası ihracatın basitleştirilmesi ve yumurtaya uygulanan %8’lik KDV’nin %1’e indirilmesini talep ediyor.

Buna yönelik açıklamalar yapan Afyon, yumurtada ihracat için yeni pazar arayışlarına girdiklerini bildirdi. Afyon’a göre Türkiye, Irak tarafından alınan bu karara oldukça hazırlıksız yakalandı. Sektörün bir çözüme ihtiyacı olduğunu açıklarken, bakanlıktan beklenti içerisinde olduklarını vurguladı.

Zor durumda olduklarını yineleyen Afyon, devlet nezdinde de faaliyet başlatıldığını söyledi. Gelecek ay bu krizin atlatılmasını umuyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar da önceki günlerde ithalat yasağının sektörü oldukça kötü etkilediğinden bahsetmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum