Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mevcut Rakamı Etkili Bulmayan Irak, 1.6 Milyon Varil Üretim Kesintisi İstiyor

Irak Petrol Bakanı Thamir Ghadhban, OPEC+ olarak bilinen OPEC ve OPEC dışı üyeleri daha yüksek kesintiler için teşvik etti.
Mevcut Rakamı Etkili Bulmayan Irak, 1.6 Milyon Varil Üretim Kesintisi İstiyor
Yorum

OPEC’in en büyük aşırı üreticilerinden biri olan Irak, daha derin üretim kesintileri için çağrıda bulundu. Irak Petrol Bakanı Thamir Ghadhban, bugün yaptığı açıklamada OPEC+ olarak bilinen OPEC ve OPEC dışı üyeleri daha sert üretim kesintilerine davet etti.

Kararlaştırılmış çıktı hedeflerinin ötesine geçen Irak’tan gelen yorumlar, Brent petrolün Londra ticaretinde yüzde 1.8 artması üzerine geldi. Thamer Ghadhban, Aralık 2018’de kararlaştırılan ve Haziran ayına uzatılan ortak kesinti kararına atıfta bulunarak günde 1.2 milyon varilin o kadar etkili olmadığını söyledi.

OPEC ve müttefiklerinin bu hafta Viyana’da yapacakları toplantı öncesinde gelen açıklamalar, haliyle dikkat çekti.

Irak Petrol Bakanı Kesinti Açıklama Sonuçta Irak, OPEC’in 14 üyesinin ikinci en büyük petrol üreticisi olmasının yanı sıra aynı zamanda en kronik aşırı üretim yapanlardan bir tanesi. Irak Petrol Bakanı Thamir Ghadhban da grup üyeleri arasında günlük 400 bin varil daha üretim kesintisine desteğini açıkça dile getirdi. “Günlük 1.6 milyon varil… Bunun daha etkili olacağını düşünüyorum, bunda şüphe yok. 1.6 milyon varil kesinti, petrol arz ve talebindeki durumu iyileştirecektir.” dedi.

Ayrıca şu anda ana oyuncunun sadece OPEC olmadığını, OPEC’in petrole sadece %30 katkıda bulunduğunu ve bir numaralı oyuncunun ABD olduğunu aktardı.

Irak Petrol Bakanı ABD Dikkat Çekti “Yani dünyada yeni gerçekler var” ifadeleriyle devam eden Irak Petrol Bakanı, söz konusu kesintilerin herhangi bir üretim kesintisi anlaşması için gerekli olan 24 üyenin oy birliğiyle onaylanıp onaylanmayacağını bilmek için henüz erken olduğunu belirtti.

Bazılarının muhalefet olurken bazılarının bunu destekleyeceğini dile getiren Ghadhban, son kararın ne olduğunu söylemek için erken olduğunu bildirdi. Bunun birçok faktöre bağlı olduğunu, özellikle de büyük üreticiler için bireysel çıkarların öne çıktığını savunan Ghadhban, hem istikrar görüp fiyatları iyileştirmek isteyenlerin olduğunu hem de paylarını korumak isteyenlerin olduğunu kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu