Yatırım yapmaya başla!

Halka Arz Edilen Çin’in Netflix’i iQiyi’nin Hisseleri İlk Günde % 14 Değer Kaybetti!

Çin’in Netflix’i olarak tanımlanan iQiyi, ABD borsasına 18 dolarlık hisse fiyatıyla giriş yaptı. Ancak Baidu’nun video platformunu 2.25 milyar dolarlık IPO'suna rağmen ilk gününde değer kaybetti!
Halka Arz Edilen Çin’in Netflix’i iQiyi’nin Hisseleri İlk Günde % 14 Değer Kaybetti!

Çinli iQiyi ABD borsasına giriş yapıyor yönündeki haberlerle birkaç hafta önce karşılaşmış, merakla beklenen birincil halka arz ile ilgili detayları aktarmıştık. Baidu’nun bu hamlesiyle Tencent ile Alibaba gibi rakiplerinin önüne geçmeye planladığını ve halka arzdan gelecek kazançla içerik platformunu geliştireceğini duymuştuk.

Sonuçta beklenen an geldi ve iQiyi’nin ilk halka arzı Çarşamba günü gerçekleştirildi. Hisse başına 17-19 fiyat aralığının verildiği IPO’da iQiyi 18 dolarlık hisse fiyatıyla borsaya giriş yaptı.

Böylelikle iQiyi 18 dolarlık fiyattan halka arz ettiği 125 milyon hissesinden 2.25 milyar dolar elde etti

iQiyi 18 Dolarlık Hisse Fiyatıyla Borsaya Giriş Yaptı Ayrıca Nasdaq borsasında IQ sembolüyle listelenen iQiyi, ulaştığı 12.7 milyar dolarlık piyasa değeriyle ABD’de halka arz edilen ikinci en büyük Çinli firma oldu. En büyük Çinli şirket ise 2014’deki halka arzında 21.8 milyar dolar gelir elde eden ve hisse fiyatı açılışta 68 dolardan 92.70 dolara çıkan Alibaba olmuştu.

Diğer taraftan halka arzda 2.25 milyar dolar elde eden Baidu platformu, Perşembe günü yapılan işlemlerde hızla değer kaybetti.

Çin'in Netflix'i iQiyi Halka Arzda 2.25 Milyar Dolar Elde ETTİVe % 14’lük düşüşle 15.55 dolar kapanış fiyatına geriledi. Ancak bu düşüşe rağmen iQiyi’nin kurucusu ve CEO’su Yu Gong “uzun vadede, IPO’nun neler yarattığını göreceksiniz” şeklinde umut vadeden sözlerle konuştu.

Neticede; 2017 sonunda 50 milyon üyesi olan ve aylık ücretli abone sayısı 420 milyon kişiye ulaşan video platformu, gelecek için gayet umutlu görünüyor.

Çin'in Netflix'i iQiyi Kuruluşundan Bu Yana Hiç Kar Açıklamadı Diğer taraftan; Baidu’nun platformunun 2010 yılında faaliyete geçmesinden bu yana hiç kar açıklamadığını da belirtelim. Ancak Çin’in Netflix’inin gelirinin her yıl arttığını da biliyoruz.

Buradan geçen yıl 3.74 milyar yuan zarar açıklayan iQiyi’nin halka arzdan elde ettiği gelir neticesinde yapacağı yatırımlara güvendiği sonucuna varabiliriz. Nitekim platformdan verilen bilgiye göre halka arzın getireceği net kazancın yarısı şirketi büyütmek ve içerik seçeneklerini arttırmak için kullanılacaktı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum