Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

İpleri Elinize Almanın Vakti Geldi de Geçiyor!

İpleri Elinize Almanın Vakti Geldi de Geçiyor!

Yaptığınız birçok tercih, hayatta bir yerlere gelmenizi ve kendi kendinize bazı sorular sormanıza sebep olmaktadır. Bu soruların cevaplarını ise yalnızca kendinize vermeniz gerekir, başkasına değil… Sonuçta bu sizin hayatınız ve sizin tercihleriniz. Yaptığınız şeylerden dolayı değil, yapmadıklarınızdan dolayı pişmanlık duymalısınız.

Kimseye açıklama yapmak zorunda değilsiniz. Mümkün oldukça hayata dair seçimlerinizi kendiniz yapmalısınız. Çünkü o seçenekler doğrultusunda yaşayanlar, sizlersiniz. Yaptığınız tercihler sizi yansıtmalı. Kararlarınız doğrultusunda davranırsanız emin olun, daha mutlu olacaksınız. En azından suçlayabilecek kimse olmayacak. Tam aksine, eğer verdiğiniz kararlar olumlu sonuçlanırsa da, bunun kendi başarınız olduğunu anlayacak ve öz güveniniz giderek artacaktır.

Eğer seçimlerinizi başkasının yapmasına izin verirseniz bu sizin değil, başkasının hayatını yaşamak olur. Düşünün, siz yalnızca bedenen buradasınız ama aklınızı kontrol eden birisi var. Bu durum ne kadar hoş olabilir? Hele ki başkalarından aldığınız tavsiyeler doğrultusunda başarısız olduğunuz bir hayal edin… Karşı tarafa da sinirlenemezsiniz. Sonuçta, kendi aklınız var. Aklınızı kullanarak size sunulan fikrin iyi veya kötü olduğunu anlayabilirsiniz. Ancak bunu yapmadıysanız ve işler olumsuz sonuçlandıysa kızmanız gereken kişi yine “sizsinizdir”.

Asıl konumuz ise insanlara karşı borçlu hissetmemek. Kararlarınızı kendiniz verdiğiniz sürece, kimseye bir şey borçlu değilsinizdir. Borçlu olmadığınız şeylere yazımızın devamından göz atabilirsiniz.

Kimseye Borçlu Olmadığınız Şeyler

Kimseye Borçlu Olmadığınız ŞeylerHayatınızın durumu hakkında kimseye açıklama yapmayı kendinize bir borç bilmeyin: Hayatınıza girip çıkan insanlar, partner seçimleriniz, hangi işte çalıştığınız veya ne kadar maaş aldığınız hakkında kimseye bir açıklama yapmak zorunda olduğunuzu hissetmeyin. Çünkü değilsiniz! Tamamen sizin kararlarınız doğrultusunda gelişen olaylar bunlar, bu nedenle kimseye borçlu olmazsınız.

Önceliklerinizden ötürü kimseye bir açıklama yapmak zorunda değilsiniz: Kafanızda sizi veya sevdiklerinizi rahat ve mutlu edecek birçok fikir olduğuna eminim. İşte bu fikirler önceliklerinizdir. Her biriniz değişik fikirlere, hayallere ve değerlere sahipsinizdir. Yani, öncelikler kişiden kişiye göre değişir. Bu nedenle başkalarının önceliklerini benimsemeyin.

Eğer üzgün değilseniz, kimseye özür borçlu değilsinizdir: Eğer davranışlarınızdan dolayı pişmanlık duymuyorsanız ve buna rağmen insanlar hatalı olduğunuzu düşünüyorsa, o insanların sizi affetmesi üzerinde pek de düşünmeyin. Bazı insanlar, çok kolay bir şekilde özür diler. Kimisi ise yalnızca muhabbetinin uzamaması için… Yani, sırf geçiştirme amacıyla… Bunun da bir yol olduğu söylenebilir ama genel olarak üzgün değilseniz, kimseden özür dilemeyin.

Yalnız başınıza zaman geçirmek istediğinizi söylediğinizde açıklama yapmak zorunda değilsiniz, bu sizin tercihiniz: Zaten çevrenizdeki insanlar yeteri kadar anlayışlı ise konuşmak istediğiniz vakit, sizin anlatacağınızı bilirler ve size dilediğiniz kadar zaman tanırlar. Eğer tek başınıza kalmayı dilediğiniz takdirde yalnız bırakmayan ve aksine ne olduğu hakkında sizleri sıkan insanlar var ise ısrarcı bir şekilde yalnız kalmak istediğinizi belirtin. Trip atarlarsa bu onların problemidir, sizin değil.

Sorulan her şeye “evet” deme gibi bir zorunluluğunuz yok. Bunu kendinize borç bilmeyin: Tabii ki “hayır” deme hakkınız var. Dünyadaki başarılı insanların birçoğu, “hayır” deme uzmanıdır. Aksi takdirde şu an buralarda olmayabilirlerdi. Kendinize ve kendi isteklerinize zaman ayırmak için, bazı şeylere evet demek zorundasınız.

Dini veya siyasi görüşlerinizi, insanlara açıklama zorunluluğunuz yoktur: Kapitalist, sosyalist, Hristiyan, Müslüman veya ateist olmanız, sizin kişisel tercihinizdir. Kimseye bir açıklama yapmak zorunda değilsiniz veya bu sizin boynunuzun borcu değil.

Kararlarınızdan asla pişmanlık duymayın ve insanlara bir şeyleri açıklamayı borç olarak görmeyin. Sizin hayatınızda yaşanan değişimler, bırakın sizin tercihleriniz doğrultusunda olsun. Başkasının fikirlerinizi ve terchilerinizi değiştirmesine engel olun. Demiyorum ki hiç fikirlerini dahi almayın. Alın, sonuçta herkes farklı şeyleri tecrübe ediyor. Herkesten bir şeyler öğrenebilirsiniz ama kararlarınıza dahil olmalarına izin vermeyin.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum