Yatırım yapmaya başla!

iPhone’ları Yavaşlattığı için Suçlu Bulunan Apple’ın Uzlaşma Talebi Kabul Edildi

Apple tazminat ödemeye mahkum edildiği iPhone kullanıcıları için uzlaşma yolu arayabilecek.
iPhone’ları Yavaşlattığı için Suçlu Bulunan Apple’ın Uzlaşma Talebi Kabul Edildi

ABD’li teknoloji devi Apple, iPhone modelleri ile akıllı telefon pazarında çok büyük bir pazar payına sahip olmakta. Şirket her yıl bu modellerine yenilerini ekliyor ve kullanıcılara sunduğu deneyimi iyileştirmeye devam ediyor. Apple geçtiğimiz günlerde mali ikinci çeyrek verilerini açıkladı ve iPhone satışlarında düşüş yaşanmasına rağmen gelirlerini artırdığı görüldü.

Şirket geçtiğimiz yıllarda iPhone modellerini bilerek yavaşlattığı iddiasıyla dava edilmişti. Fransa’da açılan davaya göre şirketin iPhone’lara yaptığı iOS güncellemeleri ile telefonları bilerek yavaşlattığı karara bağlandı. Apple mahkeme ile anlaştı ve söz konusu durumu yaşayan kullanıcılara 500 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etmişti.

Kesin bir miktar olmamakla beraber ödenecek tazminatın 310 milyon dolar ila 50 milyon dolar arasında olduğu tahmin ediliyor. Bununla beraber Apple hiçbir cihazını kısıtlı olarak yavaşlatmadığını ve yanlış anlaşılma olduğunu iddia ediyor. Son olarak mahkeme Apple’ın uzlaşma talebinin yeterli olduğuna karar verdi.

Davacılar Bir Süre Daha Bekleyecek

Davacılar Bir Süre Daha Bekleyecek

Hakim Edward Davila teknoloji devinin müşterileri ile uzlaşma talebini onayladı. Davanın nihai onay duruşmasının ise Corona virüsü nedeniyle ertelenmesi bekleniyor. Tahminler davanın Aralık ayı içerisinde görüleceği yönünde. Bu da kullanıcıların ücretlerini almasının 2021 yılın bulacağını gösteriyor. Apple daha önce bu konuyla ilgili açıklamasında yavaşlatma işlemini telefonun ömrünü uzatmak adına yaptığını belirtmişti.

Şirkete göre zaman içerisinde pil bozuluyor ve telefonlarda ani kapanma sorunları yaşanıyor. Ancak kamuoyunda şirketin kullanıcılara yeni iPhone satın aldırmak için böyle bir yol izlediği yorumları yapılmıştı. Söz konusu ödemeden yararlanacak olan modeller ise 21 Aralık 2017’den önceki iPhone 7, iPhone 6S ve iPhone SE olarak sıralanıyor.

Teknoloji devi 500 milyon dolarlık bir anlaşma yaptı ancak kullanıcı bazında bakıldığında kişilere çok yüksek bir meblağ düşmüyor. Anlaşma çerçevesinde kişi başına 25 dolar gibi bir ücret düştüğü belirtiliyor.

Apple Mağaza Açma Planını Açıkladı

Apple Mağaza Açma Planını Açıkladı

Bilindiği üzere son dönemde tüm dünyayı etkisi altına alan Corona virüsü nedeniyle teknoloji devi tüm mağaza ve ofislerini kapatmak durumunda kalmıştı. Geçtiğimiz günlerde ise önce Çin ve Güney Kore daha sonra ise Avrupa’daki bazı mağazalarını açmaya başlamıştı. Şirket şu sıralar ABD’deki mağazalarını açmaya hazırlanıyor.

Tabi bu sürecin güvenli bi şekilde yürütülmesi gerekiyor. Apple perakende satıştan sorumlu yöneticisi Deidre O’Brien, mağazaların açılma sürecine dair yol haritasını açıkladı.

O’Brien’den mağazalara gönderilen mektupta, “Taahhüdümüz, yalnızca mağazalarımızdan müşterilere güvenli bir şekilde hizmet vermeye geri dönebileceğimizden emin olduktan sonra yeniden açılma ile ilerlemektir. Yerel vakalar, yakın ve uzun vadeli eğilimler ve ulusal ve yerel sağlık görevlilerinin rehberliği dahil olmak üzere mevcut her veri parçasına bakıyoruz.

Bunlar acele ettiğimiz kararlar değildir – ve hiçbir şekilde açılan bir mağaza, yerel koşulların gerektirmesi durumunda, onu kapatmanın önleyici adımını atmayacağımız anlamına gelmez.” ifadelerine yer verildi.

Önlemler Üst Seviyede Olacak

Önlemler Üst Seviyede Olacak

Apple’ın dünya genelinde 510 mağazası bulunuyor ve bu mağazaların yüzde 80’inden fazlası kapalı durumda. Önümüzdeki hafta içerisinde ABD’de 25, Kanada ve İtalya’da 10 mağazanın açılması planlanıyor. Apple’ın İstanbul’da bulunan iki mağazası da kapalı durumda. Bu mağazaların ne zaman açılacağı şu an için bilinmiyor.

Açılacak olan mağazalarda müşterilere ateş ölçümü yapılacak. Ayrıca tüm görevlilerin ve müşterilerin yüz kalkanlarını takması zorunlu olacak. Teknoloji devinin yüz kalkanı olmayan müşteriler için ürün tedariği sağlayacağı belirtiliyor.

Mağazalarında sosyal mesafe kurallarına dikkat edeceklerinin altını çizen O’Brien, “Her mağazada, doluluğu sınırlandırmaya ve herkese çok fazla alan vermeye odaklanıyoruz ve Genius Bar’da ve mağaza genelinde bire bir, kişiselleştirilmiş hizmete yaklaşımımızı yeniliyoruz.” diye konuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum