Yatırım yapmaya başla!

iPhone XR’a Olan Düşük Talep Apple’ı Düşündürüyor!

Apple’ın uygun fiyatlı model olarak tanıttı iPhone XR’a gelen talebin düşük olması, beklenen satış hedeflerinin gerçekleşmesini engelliyor. Apple ise düşünceli…
iPhone XR’a Olan Düşük Talep Apple’ı Düşündürüyor!

ABD’li teknoloji devi Apple, geçtiğimiz Ekim ayı içerisinde iPhone XR, XS ve XS Max modellerinin tanıtımını gerçekleştirmişti. Çıkan yeni modeller arasında iPhone XR, diğer modellere nazaran daha uygun fiyatı ile dikkat çekiyor. Ancak kısa bir süre önce satışa sunulan yeni modeller arasında iPhone XR’a gelen talebin beklenenin altında olduğu ortaya çıktı.

Apple analisti Ming Chi Kuo, Apple ile ilgili karamsar tahminlerde bulundu. Geçen kısa sürecinde yaşanan talep düşüklüğü, Apple’ın sevkıyatlarına yansıyacağını belirten Kuo, 2019 yılında belirlenen satış hedeflerinin tutturulmasının zor olduğunu belirtti. Bu durum Apple’ı yeni stratejilere yönlendirdi.

Apple Sevkıyatları Beklenenin Altında

Apple Sevkıyatları Beklenenin Altında

Apple analisti Kuo, iPhone XR modeline gelen talebin beklenenin altında olması nedeniyle, 2019’un ilk çeyreğindeki iPhone sevkıyatlarında %20’ye varan düşüş yaşanacağını belirtiyor. Şirket bu dönem için yaklaşık 50 milyon iPhone satış hedefi belirlemesine rağmen, Kuo’ya göre bu rakam 40 milyon seviyesinde kalacak.

Analist Ming-Chi Kuo, bugüne kadar Apple’a yönelik yaptığı tahminlerde yüksek doğruluk oranına sahip olmasıyla tanınıyor. iPhone XR’a gelen talebin düşük olması nedeniyle ünlü analist, sevkıyatın 25 milyon yerine 15 milyon seviyesine kadar düşeceğini belirtiyor. Dolayısıyla 2019 yılı genelinde iPhone sevkıyatlarında %10’a varan bir düşüş yaşanacağı tahmin ediliyor.

Apple Durumu Değiştirmek İstiyor

Apple Durumu Değiştirmek İstiyor

Apple ise yaşanan son duruma karşın yeni stratejiler geliştiriyor. iPhone XR modeline olan düşük talebi değerlendiren Apple yöneticilerinin, özellikle reklam ağırlıklı yeni politikalar geliştirdikleri biliniyor. Uygun fiyatlı olarak lanse edilen iPhone XR’ın beklenenin altında kalması, tüm sektörün dikkatini çekmiş durumda.

Yaşanan bu durum sonrası Apple somut hamleler ile durumu tersine çevirebilir mi göreceğiz. Şirketin önümüzdeki yılın Mayıs içerisinde elde ettiği kar oranını açıklaması bekleniyor. Açıklanan veriler sonrası iPhone XR’ın ne kadar satış yaptığı daha net bir şekilde gözler önüne serilmiş olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum