Yatırım yapmaya başla!

Uygun Fiyatlı iPhone XR, Apple’ın Akıllı Telefon Satışlarında En Büyük Paya Sahip

ABD’li teknoloji devi Apple’ın bu yılın üçüncü çeyreği itibariyle yaptığı iPhone satışları ortaya çıktı. Hazırlanan rapor uygun fiyat ile sunulan iPhone XR’ın en yüksek satış adedine sahip olduğunu gösteriyor.
Uygun Fiyatlı iPhone XR, Apple’ın Akıllı Telefon Satışlarında En Büyük Paya Sahip

Dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticilerinden Apple, her yıl iPhone modelleri ile çok konuşulmayı başarıyor. Tüm gözler şirketin önümüzdeki Eylül ayında tanıtacağı yeni iPhone modellerine çevrilmiş durumda. Yeni amiral gemilerine dair pek çok sızıntı gündeme geliyor. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir video yeni iPhone modellerin en net görüntüsünü ortaya koymuştu.

Yeni iPhone’ların bekleyişi sürerken diğer yandan modellerin satışına da devam ediliyor. iPhone XS, iPhone XS Max ve iPhone XR modelleri ile sahneye çıkan Apple, yeni ürünlerinden beklediği verimi alabilmiş değil. Uzmanlar pek çok nedenle iPhone satışlarının beklenenin altında olduğunu belirtiyor.

Ancak iPhone XR modeli için durum biraz farklı. Şirketin daha uygun fiyat ile satışa sunduğu iPhone XR, tüm iPhone’lar arasında yıldızı parlayanlardan. Üçüncü çeyrek itibariyle iPhone XR, Apple’ın en çok satan telefonu olmayı başardı.

iPhone XR Apple’ın Yüzünü Güldürüyor

iPhone XR Apple’ın Yüzünü Güldürüyor

Apple’ın iPhone XS ve XS Max gibi son teknoloji ile donatılmış ürünleri beklenen satış hedeflerini tutturabilmiş değil. Daha uygun fiyat ile sunulan iPhone XR ise tüm akıllı telefonlar arasında en çok satış oranına sahip olmayı başardı. CIRP tarafından yapılan bir araştırma, iPhone XR’ın üçüncü çeyrek itibariyle Apple’ın en çok satan akıllı telefonu olduğunu gösteriyor.

ABD’deki satışların konu alındığı araştırmaya göre 2019’un üçüncü çeyreğinde iPhone XR satışlarının tüm iPhone’lar arasında yüzde 48 orana sahip olduğu görülüyor. ABD’de satılan tüm iPhone ürünlerinin yüzde 67’si ise yeni amiral gemileri olmakta. Şirketin en düşük donanıma sahip modelinin en fazla satış oranına sahip olması dikkat çekiyor.

CIRP adına araştırmayla ilgili açıklamalarda bulunan bir yetkili iPhone XR’ın diğer modellere göre baskın olduğunu belirterek, “iPhone XR’ın diğer modellere göre çok daha baskın. Üçüncü çeyrekteki elde edilen yüzde 48’lik satış oranı, 6Plus’tan sonra gördüğümüz en yüksek oran olmakta. Apple bu ürününü Android telefonlara yakın bir fiyattan satışa sundu ve orta seviye telefonlar ile rekabet etmek üzere yola çıktı” ifadelerine yer verdi.

Apple’ın uygun fiyat ile piyasaya sunduğu iPhone XR, diğer modellerden farklı olarak LCD ekran ve tek arka kamera ile geliyor. Bu da ürünün maliyetinin azalmasına ve daha uygun fiyat ile sunulmasına zemin hazırlıyor. ABD’de 750 dolar ile satılan iPhone XR ülkemizde yaklaşık 7400 TL ile satılıyor.

Telefon her ne kadar uygun fiyatlı olarak lanse edilse de ülkemiz için böyle bir durumdan bahsetmek zor. iPhone XR yeni yüzüyle önümüzdeki Eylül ayında yeniden tanıtılacak ve bünyesinde bazı yükseltmeler yaşayacak. Yeni XR’ın çift arka kamera ve yükseltilmiş RAM ile tanıtılması bekleniyor.

Apple Music ve iCloud’a Yoğun İlgi Var

Apple Music ve iCloud’a Yoğun İlgi Var

CIRP’ın hazırlamış olduğu raporda en çok kullanılan Apple servislerine de yer verilmiş. Üçüncü çeyrek itibariyle iPhone kullanıcılarının yüzde 35’inin Apple Music uygulamasını kullandığı belirtilirken, yüzde 48 oranda iCloud kullanımı göze çarpıyor.

Apple’ın önümüzdeki günlerde büyük yatırımlar yapmak için hazırlandığı Podcast servisi ise yüzde 30’luk paya sahip olurken, Apple News ve Apple TV gibi diğer uygulamalar yüzde 15 seviyesinde kaldı. Kullanıcıların yüzde 3 ila 6’sının AppleCare’i iPhone ve iPad ürünleri için satın aldığı görülüyor.

CIRP kurucu ortaklarından Mike Levin Apple servislerinin kullanım oranıyla ilgili yaptığı değerlendirmede “Apple’ın hizmetlerindeki başarısı rekabete dayalı olarak değişkenlik gösteriyor. Örneğin Apple uzun zamandır podcast uygulamasına sahip ve iPhone kullanıcılarının en çok kullandığı uygulamalardan birisi.

Ancak Apple TV, Netflix gibi çevrimiçi servislere karşı yarıştığı için kullanım oranı düşük. Best Buy gibi mobil operatörler ve şirketlerin kendi üçüncü parti garantilerini sağladığı için AppleCare çok tercih edilmiyor. iTunes’u sonlandıran Apple, müzik uygulamasıyla yüzde 35 pata sahip ve Spotify’ın en yakın takipçisi oldu” diye konuştu.

Apple’ın 3. çeyrek gelirlerini 30 Temmuz’da açıklaması bekleniyor. Şirketin bu rakamlar ile yıl içerisinde gösterdiği performansın tam anlamıyla ortaya çıkması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum