Yatırım yapmaya başla!

iPhone’a Yönelik Yapılan Bir Testte Olması Gerekenden Yüksek Radyasyona Rastlandı

Akıllı telefonlar üzerinde yaptığı testler ile bilinen Chicago Tribune’un araştırması iPhone’ların SAR değerlerinin olması gerekenden yüksek olduğunu ortaya koydu. Araştırma Samsung ve Motorola telefonlarının da çok masum olmadığını gösteriyor.
iPhone’a Yönelik Yapılan Bir Testte Olması Gerekenden Yüksek Radyasyona Rastlandı

Günümüzde akıllı telefonlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş durumda. Dijital mecralarda yaptığımız işlemlerin büyük bölümünde akıllı telefonlar yer ediyor. Dolayısıyla bu cihazları tabiri caizse elimizden düşürmüyoruz. Ancak tüm elektronik ürünlerde olduğu gibi akıllı telefonların belirli oranda radyasyon yaydığı biliniyor. Akıllı telefon üreticilerinin yeni ürünlerinde radyasyon oranlarına dikkat etmesi gerekiyor.

Bu alanda sahip olunması gereken oranlar belli bir standarda bağlanmış durumda. Federal İletişim Kurulu (FCC) akıllı telefonların sahip olması gereken radyasyon oranlarına dair kuralları koyuyor ve üreticiler yeni modellerinde bu kurallara uymakla yükümlü durumda. Akıllı telefonların sahip olduğu radyasyon oranı SAR değeri ile ifade ediliyor.

Yapılan bir araştırma ise başta iPhone 7 olmak üzere pek çok akıllı telefon modelinin SAR değerinin olması gerekenden yüksek olduğunu ortaya koydu. Apple’ın iPhone modellerine dair uzun yıllardır benzer iddialar gündeme geliyordu. Son test The Chicago Tribune tarafından yapıldı.

iPhone için Yüksek Radyasyon İddiası

iPhone için Yüksek Radyasyon İddiası

Akıllı telefonlar üzerinde yaptığı SAR değerlendirmeleri ile bilinen Chicago Tribune, iPhone 7 ile ilgili çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Yapılan testte iPhone 7’nin gereğinden fazla radyasyona sahip olduğu belirtildi. Apple cephesinden bugüne kadar gelen açıklamalar telefonlarının SAR değerinin normal sınırlarda olduğu yönünde oldu. Ancak yapılan araştırma iPhone 7’nin yasal güvenlik sınırlarının iki katı üzerinde olduğunu gösteriyor.

Kurum açıklamasında yapmış olduğu test koşullarının sınırlı olduğunu kabul etmekle beraber tüm aşamaları detaylı olarak açıkladı. Kurum yapmış olduğu testleri Standart ve Değiştirilmiş kategorileri altında gerçekleştiriyor. Yapılan standart testte “Telefonlar, Federal İletişim Kurulu (FCC) kurallarına ve yönergelerine uygun olarak test edildi. Radyasyona maruz kalma durumu, simüle edilen bir vücut ile iki mesafeden ölçüldü.” ifadeleri yer alıyor.

Değiştirilmiş test adı altında yapılan açıklamada ise “Apple ile Motorola’nın telefonları, ulaştığımız sonuçları yayımladıktan sonra bize bilgi veren bu iki firmanın (Apple ve Motorola) ricası üzerine tekrar test edildi. Bu testlerde telefonların gücünü azaltmak için tasarlanmış sensörleri harekete geçirmek adına kritik yöntemler vardı.

Yeni alınan iki telefon da değiştirilmiş olan testlere tabi tutuldu. Son olarak, bir ön testte yüksek SAR değerine sahip olduğunu tespit ettiğimiz bir iPhone 7 cihazı yüzünden asıl testleri birkaç iPhone 7 modeli ile yaptık.” denildi.

Apple İddiaları Kabul Etmiyor

Apple İddiaları Kabul Etmiyor

Chicago Tribune tarafından yapılan araştırma akıllı telefonların SAR değerine dair oldukça önemseniyor. Başta iPhone 7 olmak üzere diğer iPhone modellerinde de araştırmalar SAR değerinin yüksek olduğu yönünde. Şirket bu alanda fazlasıyla ünlü. Ancak son iddialar Apple tarafında kabul görmüş değil.

ABD’li akıllı telefon üreticisi açıklamasında ürünlerinin FCC tarafından onaylandığını belirterek, “FCC ve iPhone’un satıldığı diğer tüm ülkeler tarafından eksiksiz bir şekilde onaylanan cihazlardır. Dikkatli bir incelemeden ve test edilen iPhone modellerinin doğrulanmasından sonra radyasyona maruz kalma yönergelerine ve limitlerine dayanarak tüm standartları karşıladığımızı tasdikledik.” ifadelerinde bulundu.

The Chicago Tribune’nin araştırması sadece iPhone modelleri ile sınırlı değil. SAR değeri yüksek telefonlar arasında Samsung ve Motorola modelleri de göze çarpıyor. Apple gibi Samsung da benzer bir cevap verdi ve FCC standartlarına uyduğunu söyledi. FCC ise yapılan SAR araştırmaları sonrası akıllı telefonların standartlarına yönelik yeni çalışmalar gerçekleştireceğini açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum