Yatırım yapmaya başla!

iPhone Satışları Düştü ama Apple Rekor Kar Elde Etti!

Teknoloji devi Apple, 2017’nin dördüncü çeyreğine ilişkin bilançosunda iPhone satışlarının düştüğünü ama şirketin gelirinin rekor kırdığını açıkladı. İşte detaylar;
iPhone Satışları Düştü ama Apple Rekor Kar Elde Etti!

Fortune’un en beğenilen şirketler listesinde zirveye yerleşen Apple, 2017’nin 4. çeyrek sonuçlarıyla akıllarda soru işaretlerine neden oldu. Zira iPhone X üretiminin durdurulacağı yönündeki haberlerin ardından Apple’ın değeri 1 günde 22 milyar dolar gerilemiş, başarılı analizleriyle tanınan Ming-Chi Kuo’nun öngörüleri şirkete pahalıya patlamıştı.

Fakat Perşembe günü açıklanan 4. çeyrek verilerine bakılacak olursa Apple hem gelir hem de hisse başına net kar konusunda beklentilerin üzerine çıkmayı başardı. İşte detaylar;

1 Apple 2017 yılının 4. çeyreğinde, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla % 12.7’lik artışla 88.29 milyar dolarlık gelire ulaştı.

Apple Kar Etti

Ve bu rakamlar şirketin açıklamasına göre şirket tarihinde bir çeyrekte elde edilen en yüksek ciro oldu. İlaveten; şirketin Ekim – Aralık dönemindeki net karı, yine söz konusu döneme kıyasla % 12.1 oranında arttı ve 20.06 milyar dolara yükseldi.

Yeri gelmişken; Apple’ın 2016 yılı dördüncü çeyrek sonuçlarında büyük düşüş olduğu bilgisini de verelim.

iPhone Satışları Düştü

Ayrıca Apple, 2017’nin ilk çeyreğinde 78.35 milyar dolar gelir elde etmişti. Konuyla ilgili açıklama yapan Tim Cook; iPhone X’e talebin beklentileri aştığını, telefonun Kasım ayından bu yana firmanın en çok satan modeli olduğunu vurguladı.

Kısa süre önce iPhone’ların yavaşlama sorununa çözüm getiren Tim Cook, satışların yıldan yıla düştüğünü de belirtti.

Macbook Satışları Arttı

Zira Apple’ın iPhone satışları 2016’nin 4. çeyreğinde 78.3 milyonken, bu dönem % 1.3’lük düşüşle 77.3 milyona geriledi.

Fakat iPhone satışlarından elde edilen gelir, % 13.2 artarak 54.38 milyar dolardan 64.58 milyar dolara tırmandı.

Macbook Satışlarında Rekor

Tabii bu da Apple’ın iPhone’dan % 100’ün üzerinde kar ettiği yönündeki haberleri akıllara getirdi.

Aynı dönemde Apple’ın Mac bilgisayar satışları 5.4 milyondan 5.1 milyona geriledi, iPad tablet satışları da 13.1 milyondan 13.2 milyona yükseldi.

Tim Cook Yeni Strateji

Aynı dönemde Apple’ın Mac bilgisayar satışları 5.4 milyondan 5.1 milyona geriledi, iPad tablet satışları da 13.1 milyondan 13.2 milyona yükseldi.

Şirketin AppleCare ve ApplePay gibi hizmetlerden elde ettiği gelirse % 18 artışla 7.17 milyar dolardan 8.47 milyar dolara ulaştı.

Tüm bunlara ek olarak; Apple TV, Apple Watch, Beats ürünleri ve iPod touch’tan elde edilen gelir; % 36,5’luk artışla 4,02 milyar dolardan 5,49 milyar dolara yükseldi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum